Už od roku 1996 se u nás každoročně podniká akce Český den proti rakovině, který má upozornit na to, jak závažné onemocnění rakovina je a jak důležitá je prevence a péče o vlastní zdraví. Podle Státního zdravotního ústavu si dnes můžete koupit malý žlutý kvítek měsíčku lékařského. Ten je symbolem naděje a zároveň podpory pro ty, kteří aktuálně s rakovinou bojují. Zakoupením navíc finančně pomůžete v boji proti rakovině a kytičku můžete koupit už za 20 Kč. Letos má stužka u měsíčku světle zelenou barvu a přispět je možné i zakoupením e-kytičky.
Nádorové onemocnění je závažné a velmi časté, se kterým se za svůj život setká každý třetí Čech. Každoročně je zhoubný nádor diagnostikován více než 87 000 pacientům. Nejčastěji se pak jedná o rakovinu prsu u žen a rakovinu prostaty u mužů. Další nejčastější typy rakoviny jsou pak rakovina tlustého střeva, plic a konečníku.
Nejdůležitější je prevence
Prevence je u lékařů skloňována u všech onemocnění a vědí proč. Právě prevence může zachytit nádorová onemocnění ještě před jejich vypuknutím nebo v raném stádiu, kdy je léčba účinnější a méně náročná pro pacienta. Kromě toho je potřeba dbát na zdravý životní styl. Důležitý je pravidelný pohyb, kvalitní spánek, pestrá a zdravá strava, nekouření a abstinence alkoholu. Tato opatření, společně s vyhýbáním se stresovým situacím, výrazně snižují riziko onemocnění rakovinou.
Alkohol je karcinogen 1. třídy a zároveň se jedná o toxickou, psychoaktivní látku, která je návyková. V České republice je v poměru s jinými státy Evropské unie nadměrná spotřeba alkoholu. Ten může způsobovat nejméně sedm druhů rakoviny, mezi které patří například rakovina jater, tlustého střeva, konečníku či jícnu. Riziko vzniku rakoviny lze snížit omezením konzumace alkoholu, nejlépe však úplnou abstinencí. Abstinence pak přináší další pozitiva jako je lepší nálada, pleť i kvalita spánku.
Nezapomínejte také na samovyšetření prsou, varlat či kůže a v případě podezření neodkládejte návštěvu lékaře. Důležité jsou také preventivní prohlídky, které jsou hrazené pojišťovnou každé dva roky. Od určitého věku se pak preventivní prohlídky rozšiřují na screening karcinomu prsu, děložního hrdla, tlustého střeva, plic a prostaty. Ačkoliv mohou být některá vyšetření nepříjemná, mohou zachránit život.