Na co si dát pozor při nákupu másla a jak si ho jednoduše vyrobit doma?

Na co si dát pozor při nákupu másla a jak si ho jednoduše vyrobit doma?
Fotografie: unsplash.com
  • Název máslo se smí použít pouze v případě, že výrobek obsahuje alespoň 80 % mléčného tuku
  • Na pultech se ale prodávají směsné tuky, které mají velmi podobné obaly
  • Máslo si můžete případně i vyrobit doma, má ale kratší trvanlivost

Máslo je jedna z hlavních potravin, které najdeme prakticky v každé domácnosti. Jeho využití je mnohostranné a málo z nás si bez něj umí představit pečení vánočního cukroví. Jeho cena je aktuálně v obchodech na svém maximu a kostku másla o váze 250 gramů koupíte v průměru bez akční ceny za 70 Kč. Kdo si tedy peče vánoční cukroví doma, tomu se suroviny značně prodraží. Vysoké ceny másla ale využily některé firmy k tomu, že začaly na trh dodávat náhražky másla, které na první pohled v regálu vypadají stejně a najdete je i na stejném místě. Rozdíl je ale značný, a to ve složení.

Máslo má jasně daná pravidla

Aby mohlo být na obale potraviny napsáno máslo, musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku (a žádný jiný). U nás se prodávají především másla, která obsahují 82 % mléčného tuku, setkat se ale můžeme i s 80 % a 84 %. Pokud ale procento mléčného tuku není dodrženo, nesmí výrobce na obal uvést, že se jedná o máslo. Pomineme-li název pomazánkové máslo, o kterém se vědělo, že se jedná o něco zcela jiného než klasické máslo, pak v obchodě můžete narazit na docela velké množství náhražek.

Vždy zkontrolujte složení

Abyste nenaletěli prodejním trikům, vždy se podívejte na složení másla, které si chcete zakoupit. Prvním znakem, že se nejedná o máslo, bude nižší cena, ale nemusí to být vždy hlavní ukazatel. Podívejte se také na obal. Je tam napsáno jen snadno roztíratelné, nebo jen značka výrobce? Pak je prakticky jisté, že se jedná o směs tuků. Jedná se o směs mléčného tuku a rostlinného (většinou palmového) v různém poměru.

Tyto směsné tuky jsou ale velmi často prodávány přímo u másel a jsou i tak zabalené, aby zákazníci měli co největší pocit toho, že se o máslo jedná. Na obale je tak často vyobrazená kostka tuku, která vypadá jako máslo, případně je na něm uvedeno 82 %, což je přesné procento tuku, které se nejčastěji v másle nachází. V těchto případech ale nejde jen o mléčný tuk.

Důležité je také kontrolovat hmotnost. Nejlepší je podívat se, jaká je cena za kilo, tak se totiž dozvíte, které máslo je nejdražší a nejlevnější. I když jsme zvyklí kupovat kostku másla, která má 250 g, prodávají se i menší, které mají 200 g. Na pultech najdete i másla s gramáží 125 g, u těch ale jednoznačně poznáte, že se jedná o menší gramáž. Tato másla také vyjdou dráž než klasická balení.

Máslo si můžete jednoduše i vyrobit

Pokud chcete, můžete si vyrobit máslo i doma. Stačí vám k tomu smetana a kuchyňský robot nebo ruční šlehač. Smetanu potřebujete tu, která má alespoň 33 % tuku a doporučujeme použít alespoň 500 ml. Jakmile vyšleháte šlehačku, pokračujte dále, až se „zdrcne“. Uvidíte, jak se od sebe začíná oddělovat podmáslí a mléčný tuk. Jakmile uvidíte oddělené hrudky, slijte obsah přes plátýnko do misky. Zbyde vám tak zvlášť podmáslí a máslo.

Máslo je pak potřeba ještě pečlivě hnětat ve studené až ledové vodě, než se odstraní i poslední zbytky podmáslí. Máslo pak vytvarujte a vložte do lednice. Vzhledem k tomu, že jde o ruční výrobu, počítejte s tím, že máslo vydrží kratší dobu než to kupované.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze