Astronomové nedávno zaznamenali erupci na Slunci o síle M2. Tu doprovázel výron plazmatu, který směřoval přímo k Zemi, což naznačovalo možnost polární záře. Podle České astronomické společnosti byly uvolněné částice zachyceny nejdříve sondami umístěnými v Lagrangeově bodě 1, který se nachází 1,5 milionu kilometrů od Země směrem ke Slunci. Ty zaznamenaly, že by polární záře mohla být dobře viditelná.
Když dorazil sluneční vítr k magnetosféře, bylo u nás přibližně 21 hodin a polární záře byla pozorovatelná z několika míst České republiky. Bohužel kvůli zatažené obloze byla možnost pozorování horší. Záře byla pozorovatelná zelená, červená i s odstínem do růžova. Nabité částice se díky výronu koronární hmoty dostaly do vysokých vrstev zemské atmosféry, kde spolu interagovaly a způsobily polární záři.
„Dnes večer je naděje na polární záři – před hodinou dorazil k Zemi od Slunce materiál z koronárního výronu. Záři zkuste zahlédnout nad severním obzorem, nutností je ale tmavá obloha. Oblačnost bude proměnlivá, nicméně v Čechách je večer naděje i na polojasno”, upozornil včera Český hydrometeorologický ústav na Twitteru. Podle něj bylo možné záři zaznamenat spíše fotograficky, a to i mobilním telefonem než pouhým okem.
#polarnizare Polarní záře je viditelná z celé ČR, ale spíše fotograficky. Nicméně i přes mobilní telefon se dá velmi dobře. Foto od @DDrahokoupilova . pic.twitter.com/iHOQKJEAAg
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) April 23, 2023
U nás byla v tomto roce pozorovatelná už podruhé
Polární záře se běžně vyskytuje v polárních oblastech a v našich zeměpisných šířkách se jedná spíše o raritu. Tento rok je však na polární záře hojný – toto byla v Česku už druhá od začátku roku. Poprvé ji mohli u nás lidé pozorovat na konci února na severu Čech. A tento jev není pozorovatelný jen na Zemi – astronomové jej mohou zaznamenat u všech planet, které mají magnetické pole.