Rover Perseverance má za úkol zkoumat kráter Jezero a za pomoci nejmodernějších vědeckých nástrojů hledat stopy života na Marsu. Jeho dalším cílem je také pokus o výrobu kyslíku z tamní atmosféry. Výzkumná mise tím ale nekončí, protože následovat bude stejně důležitá mise Mars Sample Return.
Po získání marsovské horniny se musí vzorky dopravit zpět na Zem. NASA společně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) udělila smlouvu pro dopravu materiálu – Mars Ascent Propulsion System (MAPS) nadnárodní korporaci Northrop Grumman.
JUST IN: @NorthropGrumman has been selected to provide propulsion support for our 1st-ever launch from another planet. This brings @NASA & @ESA one step closer to realizing the ambitious Mars Sample Return effort that began with @NASAPersevere's landing: https://t.co/CvBhhBi5LL pic.twitter.com/6yQMwWfo2m
— Thomas Zurbuchen (@Dr_ThomasZ) March 4, 2021
Výše zmíněná mise Mars Sample Return je rozdělená na dvě části, a to na misi Sample Retrieval Lander a na misi Earth Return Orbiter. Hlavní komponenty k realizaci těchto misí poskytne NASA a ESA. V rámci mise Sample Retrieval Lander na planetě přistane vozítko Sample Fetch Rover, které od roveru Perseverance převezme vzorky hornin, a raketka Mars Ascent Vehicle (MAV). Společnost Northrop Grumman poskytne pohonné systémy právě pro raketku MAV, která po převzetí vzorků vzlétne na oběžnou dráhu Marsu. Tam se setká s jinou kosmickou lodí, která vzorky dopraví až na Zem.