NASA sdílela první fotografie z Landsatu 9, vypadají fantasticky

NASA sdílela první fotografie z Landsatu 9, vypadají fantasticky
Fotografie: NASA
  • Družice podrobně mapuje povrch Země
  • Zvládne snímat viditelné i infračervené světlo
  • Pomůže tak lépe zachytit a pochopit krajinné změny

Konecm září do vesmíru bez většího zájmu odletěl satelit Landsat 9. Tento projekt provozuje NASA společně s USGS (United States Geological Survey) už od roku 1972. Jejich cílem je mapovat důležité údaje o krajině. Získané údaje pak mohou lépe pochopit přirozené i člověkem způsobené změny a stanou se důležitým pomocníkem při rozhodování o řešení klimatických krizí, řízení zemědělství nebo zásazích při přírodních pohromách.

Mezi místy, která ukazují první satelitní snímky sdílené NASA, je Detroit v Michiganu a nedaleké jezero St Clair. Snímky také ukazují města a pláže na pobřeží Floridy a snímky zachycují také okres Navajo v Arizoně. NASA uvádí, že data pomáhají monitorovat stav plodin a řídit zavlažování vodou. Na nových snímcích jsou také vidět údaje o měnící se krajině v Himálaji ve vysokohorské Asii a na pobřeží severní Austrálie.

Landsat 9
Infračervené snímky pomohou lépe zachytit a pochopit ohřívání Země.

Landsad 9 je velice podobný Landsatu 8, který na oběžné dráze pořizuje snímky už od roku 2013. Nová družice tak nejenom přispěje k vyšší rychlosti snímkování, ale také díky lepšímu rozlišení pořídí podrobnější fotografie. Landsat 9 je schopen rozlišit více než 16 000 barevných odstínů v dané vlnové délce. Pro srovnání: Landsad 7, který družice nahrazuje, jich zvládne pouze 256. Družice má na palubě dvojici přístrojů pro sběr snímků, včetně přístroje Operational Land Imager 2, který slouží k detekci viditelného, infračerveného a krátkovlnného infračerveného světla v devíti vlnových délkách. Druhým přístrojem je Thermal Infrared Sensor 2, který je určen k detekci tepelného záření ve dvou vlnových délkách a slouží k měření teploty zemského povrchu a případných teplotních změn.

V současné době probíhá prověrka všech systémů. V plném provozu pak družice budou společně pořizovat zhruba 1 500 snímků planety, a celou ji tak pokryjí za 8 dní.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze