NASA si připomene první rok vědy teleskopu Jamese Webba

NASA si připomene první rok vědy teleskopu Jamese Webba
Fotografie: NASA
  • Dnes je to rok, kdy byly představeny první celobarevné snímky teleskopu
  • Agentura zveřejní dnes další snímek a od 22:00 SELČ bude vysílat živě, kde budou vědci rozebírat jeho objevy
  • Za rok Webbův dalekohled zvládl pozorovat objekty v naší Sluneční soustavě, ale i v hlubokém vesmíru

Dnes je to přesně rok, co NASA vydala první snímky doposud nejlepšího vesmírného teleskopu. Dalekohled Jamese Webba byl vypuštěn 25. prosince roku 2021 a poté putoval do Lagrangeova bodu, který se nachází mezi Sluncem a Zemí a vyrovnávají se zde gravitační vlivy. To umožňuje teleskopu nerušeně pozorovat celý vesmír. Poté, co dorazil na místo, se několik měsíců nastavovala zrcadla, aby byla přesně zaostřena a následně pak NASA vybrala několik snímků, které představila veřejnosti.

Jako oslavu jeho roční práce bude agentura dnes od 22:00 SELČ vysílat živě přenos s dvěma odborníky na Webbův teleskop, kteří ukáží, co všechno za rok své práce zvládl. Během jednoho roku byl schopný charakterizovat atmosféru exoplanet, objevit vzdálené galaxie, zobrazit planety v naší Sluneční soustavě tak, jak jsme je doposud neviděli i sledovat černé díry.

Aby NASA oslavila první rok zkoumání vesmíru pomocí Webbova teleskopu, zveřejní ve 12:00 SELČ nový snímek online na svých stránkách. Teleskop sleduje vesmír v infračerveném světle a snímky které později vědci zpracovávají, tak musejí dobarvit, aby byly pro lidské oko viditelné. Fotografie tak ve výsledku disponují barvami, že jsou rozpoznatelné každé detaily.


K jeho objevům využívá nejlepší nástroje

Teleskop disponuje podle NASA celkem čtyřmi přístroji. Near-Infrared Camera (NIRCam) dokáže detekovat nejstarší světlo z hvězd a galaxií. Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) dokáže zjistit o pozorovaném objektu jeho fyzikální vlastnosti jako jsou hmotnost, teplota a chemické složení. Mid-Infrared Instrument (MIRI) dokáže sledovat světlo ze vzdálených galaxií a hvězd, které je díky rudému posuvu prodloužené. Poslední přístroj je pak senzor jemného navádění Near InfraRed Imager and Slitless Spectrograph, který dokáže získávat vysoce kvalitní snímky a zvládne detekovat a charakterizovat exoplanety.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze