NASA vyžaduje pomoc od soukromých společností. Tučná odměna firmy nemine

NASA vyžaduje pomoc od soukromých společností. Tučná odměna firmy nemine
Fotografie: NASA
  • Spojené státy americké mají zájem o vše, co by se mohlo nacházet na povrchu Měsíce
  • Komerční společnosti s vlastními autonomními roboty jsou klíčem k dosažení tohoto cíle

Agentura federální vlády USA zodpovědná za všeobecný výzkum vesmíru, NASA, oznámila, že bude nakupovat materiály z Měsíce od komerčních dodavatelů. To je vůbec poprvé, co NASA poskytla pravidla pro těžbu a obchodování s kosmickými zdroji a nechává si pomoct od soukromých společností.


Aby se firmy mohly zapojit, musí vyvinout a vyrobit autonomní roboty, kteří budou schopni těžit lunární horniny. O dopravu sond na Měsíc se ale firmy samotné starat nemusí. To zařídí NASA nebo jiná společnost, která tyto služby poskytuje – například SpaceX podnikatele Elona Muska.

Výzvu mohou přijmout společnosti z celého světa. Jejich úkolem je posbírat 50 až 500 gramů měsíční horniny a poté identifikovat a fotograficky zdokumentovat místo nálezu. V závěru je potřeba převést práva na materiál na vládní agenturu.

Přesná částka za provedené úkoly stanovena nebyla, ale je jasné, že společnosti budou štědře odměněny. Firmy samotné musí přijít s nabídkami, které budou posouzeny a vyhodnoceny. I přestože cena nebude nízká, projekt je to velmi riskantní. Soukromí dodavatelé dostanou předem jen 20 % z celkové částky jako zálohu – zbytek uvidí až po úspěšném dokončení mise.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze