Mnoho seniorů žije osamoceně v bytech a domech, a ne vždy je možné, aby je rodina pravidelně kontrolovala, nebo nemají žádné příbuzné. Moderní doba umožňuje v mnoha věcech usnadnění, problém ovšem je, že ne všichni důchodci a zejména ti nejstarší, umí s internetem a chytrými telefony zacházet. Ale i v těchto případech existuje řešení, které může starším lidem zachránit život.
SOS náramek a přívěšek
Nejjednodušší možností, kterou si mohou zajistit i samotní senioři bez jakýchkoliv znalostí technologií, jsou SOS náramky a přívěsky. Jak uvádí Národní zdravotní systém (NHS), tyto osobní alarmy po stisknutím kontaktují dispečink tísňové péče. Stisknou tlačítko je možné kdykoliv – pokud člověk spadne, ocitne se venku v ohrožení života (je například napaden, okraden apod.), je zraněn, ztratí se, nebo například začne v domě hořet či se stane jiná katastrofa. SOS tlačítko by si senior neměl nikdy sundávat a měl ho nosit stále u sebe.
Na trhu je těchto pomocníků několik druhů, proto je nejlepší nejdříve zjistit, co jednotlivá tlačítka umí a podle toho se rozhodnout, které je nejlepší. Kromě základního kontaktování záchranné linky existují i SOS tlačítka, která dokáží monitorovat, zda se nositel pohybuje. Pokud není delší dobu pohyb detekován, je také automaticky zavolána záchranná služba. I tato funkce je velmi důležitá, jelikož pokud člověk spadne a omdlí, nemá si jak pomoc přivolat. Existují také náramky, které dokáží detekovat pád a obsahují GPS sledovací alarm, aby rodina věděla, kde se osoba nachází.
Lékař daleko a vy potřebujete rychlou radu? On-line medicína je dostupná pro všechny
Existují i aplikace
Samozřejmě ne všichni starší lidé používají chytré mobilní telefony a vystačí si s klasickým tlačítkovým. Pokud ale vlastní telefon s operačním systémem Android nebo iOS, existují aplikace, které mohou zachránit život. Aplikace Red Panic Button je zdarma a nepotřebuje žádnou registraci či přihlášení. Stačí ji stáhnout a zvolit kontakt, kterému bude zaslána SMS zpráva v případě potřeby. Zpráva začíná slovy This is PANIC ALERT! a následuje přesná adresa, včetně PSČ i státu. Dobré také je, že ve zprávě je odkaz na mapu, která vám místo ukáže.
Výhodou je, že se zpráva dá změnit, a to podle vašich představ. Nevýhodou je, že je aplikace v angličtině, a tak je pravděpodobné, že s ní rodiče či prarodiče budou potřebovat pomoci. Použití je pak ale už velmi snadné – stačí aplikaci otevřít a stisknout červené tlačítko, které je přes celou spodní část obrazovky. Tlačítko lze také nahrát do chytrých hodinek, což opět usnadňuje použití.