Jupiter je největší planeta naší Sluneční soustavy a na noční obloze je tak velmi dobře vidět, a to i v místech, kde jsou osvětlené ulice. Jak uvádí NASA, pokud bychom Jupiter srovnávali se Zemí, vešla by se do něj více jak 1 300krát. Jupiter má obrovskou hmotnost. I kdyby se vzaly všechny ostatní planety naší soustavy, neměly by ani poloviční hmotnost Jupitera. Můžeme ho na obloze bez problému vidět pouhým okem a společně s Měsícem a Venuší je to jeden z nejjasnějších objektů na obloze.
Jupiter se 7. prosince ocitne v opozici se Sluncem. To znamená, že bude přesně na opačné straně než Slunce a uvidíme jej tedy při západu vycházet a při svítání zapadat. Kolem půlnoci se bude nacházet vysoko nad obzorem a bude nejjasnější. Podle earthsky.org bude planeta v souhvězdí Býka a jeho magnituda bude -2,8. Bude tak po Slunci, Měsíci a Venuši 4. nejjasnějším objektem na obloze.
Jupiteru trvá 12 pozemských let, než oběhne Slunce a do opozice se dostane přibližně jednou za 13 měsíců. Minulý rok jsme jej v opozici mohli pozorovat 3. listopadu. Letos to bude 7. prosince a další opozice nastane 10. ledna 2026. Den před opozicí bude Jupiter v takzvaném perigeu, neboli v nejbližším bodě k Zemi, což znamená, že bude větší než obvykle.
Earth will be passing between the sun and #Jupiter early this month. It'll happen on December 7, 2024, bringing Jupiter at its closest and brightest for 2024. Read more at: https://t.co/n6c6gePlBg
— EarthSky (@earthskyscience) December 1, 2024
📸 #EarthSky pic.twitter.com/dCSrkrFYtx
Existuje také teorie, že Jupiter je vlastně neúspěšně vytvořená hvězda, která neměla dostatečnou hmotnost a teplotu k tomu, aby vznikla termonukleární fúzní reakce. A bez té nedojde k uvolňování energie, kterou hvězdy vyzařují. I když je dva a půlkrát hmotnější než všechny ostatní planety naší soustavy, bylo by zapotřebí spojit dohromady asi 80 Jupiterů, aby mohla vzniknout hvězda. Jeho svit tedy nepochází z něj, ale jedná se o odraz slunečního světla.