Doposud se mělo za to, že struktura Země se skládá ze čtyř vrstev: kůry, pláště, vnějšího jádra a vnitřního. Nová studie zveřejněná nature.com však uvádí, že je o jednu vrstvu více. Jedná se o nejvnitřnější vnitřní jádro, které by se mělo skládat z pevné kovové koule, která je umístěna uvnitř jádra. Vědci tuto možnost naznačují díky seismickým vlnám, které vznikají zemětřesením a pronikají Zemí.
„Existence kovové koule uvnitř jádra – nejvnitřnějšího vnitřního jádra – byla předpokládána asi před 20 lety. Nyní poskytujeme další řadu důkazů k prokázání hypotézy,“ řekl doktor Thanh-Son Phạm z Australské národní univerzity (ANU), který výzkum prováděl. Další člen týmu Hrjove Tkalčić uvedl, že jádro Země je jako kapsle evoluční historie Země, která by mohla ukázat, co se se Zemí dělo před miliardami let.
K objevu došli pomocí seismických vln
Vědci k prokázání hypotézy o další vrstvě Země došli tak, že analyzovali seismické vlny, které procházely středem Země. Tyto vlny putují z místa zemětřesení na druhou stranu zeměkoule a zase zpět. „Vývojem techniky pro zesílení signálů zaznamenaných hustě osídlenými seismografickými sítěmi jsme poprvé pozorovali seismické vlny, které se odrážejí tam a zpět až pětkrát podél průměru Země,“ uvedl Phạm. Vědci například studovali zemětřesení vzniklé na Aljašce, kde seismické vlny doputovaly do jižního Atlantiku, tam se odrazily a dorazily zpět na Aljašku.
This is one hardcore discovery! 🌏
— Science at ANU (@scienceANU) February 21, 2023
“The existence of an internal metallic ball within Earth's innermost inner core, was hypothesised about 20 years ago. We now provide another line of evidence to prove the hypothesis” - Dr Thanh-Son Phạm @anuearthscience https://t.co/uzuW9p9cyi
Vědci následně studovali, jak seismické vlny zpomalovaly/zrychlovaly při průchodu jádrem Země a zjistili, že se nejvnitřnější část jádra liší od vnitřního jádra, jelikož má výraznou anizotropii (odlišné fyzikální vlastnosti látek v závislosti na úhlu). To by mohlo podle eurekalert.org vysvětlovat i důvod, proč vlny zrychlují a zpomalují na základě úhlu jejich vstupu do nejvnitřnější část jádra. Objevení nové vrstvy by mohlo pomoci k lepšímu pochopení magnetického pole Země.