Stratosféra je všeobecně klidnou vrstvou zemské atmosféry, ve které lze však slyšet různé zvuky, za které mohou letadla, narážející mořské vlny o pevninu, hromy, ale také větrné turbíny či exploze. Tato vrstva atmosféry pohlcuje a rozptyluje ultrafialové záření a díky řídkému vzduchu v těchto místech meteorologické balóny dosahují maximálních výšek.
Výzkumník Daniel Bowman ze Sandi National Laboratories se společně s dalšími pracovníky rozhodl vypustit do stratosféry balón s infrazvukovým záznamníkem. Původně chtěli zaznamenat zvuk sopek, které vydávají nízkofrekvenční zvuky a jsou pro lidské ucho neslyšitelné. Solární balón byl vypuštěn do výšky přes 21 000 metrů a mikrofon mimo jiné zaznamenal také podivné zvuky, které se několikrát za hodinu opakovaly. Jejich zdroj však podle CNN není objasněn.
Vypuštěné solární balóny o průměru 6 až 7 metrů si výzkumníci postavili sami z běžných materiálů. Následně je podle eurekalert.org sledovali pomocí GPS, jelikož balóny mohou letět stovky kilometrů a dopadnou většinou do těžko dostupného terénu. „Naše balóny jsou v podstatě obří plastové sáčky s trochou prachu z dřevěného uhlí uvnitř, aby byly tmavé. Stavíme je pomocí malířského plastu ze železářství, přepravní pásky a práškového dřevěného uhlí z prodejen pyrotechnických potřeb. Když slunce svítí na tmavé balónky, vzduch uvnitř se zahřeje a nadnáší. Tato pasivní solární energie je dostatečná k tomu, aby vynesla balóny ze země do výšky více než 20 km,“ řekl Bowman.
Solar-powered #balloons detect mysterious sounds in the #stratosphere @acousticsorg https://t.co/FpVu5Jlb8q
— Phys.org Space News (@physorg_space) May 11, 2023
Co mohou být záhadné zvuky?
Bowman uvedl, že existuje mnoho signálů, kterým nerozumíme, ale předpokládá, že nahrané zvuky pocházejí téměř jistě z naší planety. Podle něj se může jednat o turbulence (nerovnoměrné proudění vzduchu), vzdálenou bouři či člověkem vytvořený zdroj zvuku, jako je například vlak. Jejich úkolem tak nyní bude zjistit, z jakého zdroje zvuky pocházejí.