Není žádným tajemstvím, že vesmírné agentury zanechávají na oběžné dráze nejrůznější odpad, který postupně klesá, až nakonec vstoupí do atmosféry, kde zcela shoří. Nebo alespoň ve většině případů. Některé kusy jsou tak obrovské, že při průletu atmosférou část z nich přežije a nekontrolovatelně pak dopadnou na Zemi. V drtivé většině však dopadnou do oceánu. V březnu se tak ale nestalo a kus vesmírného odpadu spadl na dům Alejandra Otera, prorazil střechu a další dvě patra domu. Kromě škody na majetku se ale nikomu nic nestalo.
Incident se podle space.com stal 8. března a majitel domu se domníval, že jde o část vyřazených baterií, které byly z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) odpojeny v březnu 2021. A NASA mu po analýze předmětu dala za pravdu. Baterie vážící dohromady 2 630 kg vstoupily do atmosféry 8. března, a ačkoliv se očekávalo, že v ní zcela zcela shoří, nestalo se tak.
NASA si předmět převzala na přezkoumání, aby provedla analýzu materiálů. Vesmírný odpad váží 0,7 kg a měří na výšku 10 cm a na šířku 4 cm a jde se o kovovou slitinu Inconel. Jedná se o část sloupu, který sloužil k upevnění baterií na nákladní paletu.
Hello. Looks like one of those pieces missed Ft Myers and landed in my house in Naples.
— Alejandro Otero (@Alejandro0tero) March 15, 2024
Tore through the roof and went thru 2 floors. Almost his my son.
Can you please assist with getting NASA to connect with me? I’ve left messages and emails without a response. pic.twitter.com/Yi29f3EwyV
„Mezinárodní vesmírná stanice provede podrobné zkoumání analýzy odhozu a opětovného vstupu, aby určila příčinu přežití trosek a podle potřeby aktualizovala modelování a analýzu. Specialisté NASA používají technické modely k odhadu, jak se objekty zahřívají a rozpadají během opětovného vstupu do atmosféry. Tyto modely vyžadují podrobné vstupní parametry a jsou pravidelně aktualizovány, když se zjistí, že trosky přežily atmosférický opětovný vstup na zem,“ uvedla NASA ve zprávě.
Agentura bere vesmírný odpad vážně a chce zajistit, aby se na Zemi dostalo co nejméně vesmírného smetí, kterého je na oběžné dráze opravdu hodně. Nejde totiž jen o bezpečí na Zemi, ale i na ISS, která se už několikrát musela odpadu na oběžné dráze vyhýbat.