Švýcarský startup ClearSpace se dohodl se společností Arianespace, že pomocí nosné rakety Vegy C bude vynesena na oběžnou dráhu servisní kosmická loď, která zachytí a odstraní kus vesmírného odpadu. „Firmy Arianespace a ClearSpace podepsaly smlouvu na start pro ClearSpace-1 – první aktivní misi na odstraňování úlomků, která zachytí a deorbituje opuštěný vesmírný odpad o hmotnosti 112 kg,“ uvedla společnost.
Start je naplánován na druhou polovinu roku 2026. Kosmická loď bude navedena k vesmírnému odpadu od Evropské vesmírné agentury (ESA). Ten zachytí a následně provede deorbitaci, kdy shoří v atmosféře. Jedná se o adaptér, který na oběžné dráze zanechala raketa Vega v roce 2013. Tento kus stále krouží okolo Země ve výšce asi 800 km. ESA si sama společnost ClearSpace v roce 2019 podle space.com vybrala pro odstranění tohoto kusu odpadu a bude také celou misi financovat.
Vesmírný odpad se dá počítat na desetitisíce
Celá mise bude zároveň sloužit jako demonstrace technologie kosmické lodi, která pomocí čtyř ramen zachytí vesmírný odpad a otevře cestu pro náročnější mise s většími kusy odpadu či vícenásobnými zachyceními za jeden let. „Nad námi je v současné době přes 34 000 kusů vesmírného odpadu o velikosti více než 10 centimetrů a také asi 6 500 funkčních satelitů na oběžné dráze, přičemž se očekává, že počet vzroste do konce desetiletí na více než 27 000,“ řekl generální ředitel Arianespace Stéphane Israël.
#Arianespace and @ClearspaceToday just signed a launch contract for ClearSpace-1, the first active debris removal mission to capture and deorbit a derelict space debris!
— Arianespace (@Arianespace) May 9, 2023
This innovative passenger will be launched onboard #VegaC!https://t.co/iRbVU4K6Zu#DestinationSpace
Vesmírný odpad je poslední dobou velké téma i pro NASA, která upozorňuje i na neustále rostoucí číslo satelitů obíhajících Zemi. Jednoznačně v tomto vede SpaceX se satelity Starlink, kterých kolem nás krouží tisíce. Kromě satelitů je to právě vesmírný odpad, který se na oběžné dráze stále nachází a může ohrozit jak astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici, tak nadcházející mise. ESA tak chce v rámci nového programu Space Safety vytvořit nový trh pro odstraňování trosek.