Trojice astronautů se vrátila z ISS. Mezi nimi je i nejstarší aktivní člen NASA

Trojice astronautů se vrátila z ISS. Mezi nimi je i nejstarší aktivní člen NASA
Fotografie: NASA
  • Don Pettit, Alexej Ovčinin a Ivan Vagner přistáli dnes ráno jihovýchodně od Džezkazganu v Kazachstánu
  • Na vesmírné stanici pobývali od 11. září minulého roku
  • Don Pettit při přistání zároveň oslavil své 70. narozeniny

Dnes ráno kazašského času přistála trojice astronautů v kosmické lodi Sojuz MS-26 jihovýchodně od Džezkazganu v Kazachstánu, čímž byla ukončena mise astronauta NASA Dona Pettita a kosmonautů Roskosmosu Alexeje Ovčinina a Ivana Vagnera. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) strávili celkem sedm měsíců a byli členy posádky Expedice 71 a 72. Trojice strávila podle NASA ve vesmíru celkem 220 dní, během nichž obletěli Zemi 3 520krát a uletěli přes 150 milionů kilometrů.

Astronauti pobývali na ISS od 11. září minulého roku a po celou dobu prováděli nejrůznější výzkumy a experimenty. Pro Pettita a Ovčinina to byl již čtvrtý let do vesmíru, Vagner se podíval do vesmíru podruhé. Don Pettit v den svého přistání zároveň slaví 70. narozeniny a je tak nejstarším aktivním astronautem NASA. Ve vesmíru strávil celkem 590 dní. Po přistání podstoupil základní zdravotní prohlídku a následně nastoupí do letadla NASA a odletí do Houstonu.

Ovčinin a Vagner během pobytu také podnikli výstup do vesmíru, který trval 7 hodin a 17 minut. Podle space.com instalovali rentgenový spektrometr na vnější stranu modulu Zvezda. Sojuz MS-26 byl 72. ruským Sojuzem, který odstartoval na vesmírnou stanici od roku 2000 a celkově 155. letícím od roku 1967.


Mezinárodní vesmírná stanice je na oběžné dráze už přes 25 let a navštívilo ji přes 270 astronautů. Až donedávna byla jedinou stanicí na oběžné dráze, která byla trvale obydlená. Její životnost ale pomalu končí. Ačkoliv díky udržování stanice a výměně důležitých přístrojů se její životnost několikrát prodloužila, bylo dohodnuto, že stanice svůj provoz v roce 2030 ukončí. Astronauti ji tak navždy opustí a stanice bude navedena do atmosféry tak, aby její zbytky dopadly do oceánu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze