Podle big dat se pohyb lidí v ČR během dubna začal vracet do normálu

Podle big dat se pohyb lidí v ČR během dubna začal vracet do normálu
Fotografie: pixabay.com
  • Data Atlasu mobility potvrzují během dubna zvýšení pohybu obyvatel České republiky
  • Data ukazují, že se život v zemi začíná vracet do normálu
  • Lidé se již tolik nebojí opouštět své domovy a mnohem více se pohybují jak o víkendu, tak během pracovních dní

V tiskové zprávě se lze dočíst, že mobilita začala stoupat od konce března. Zatímco na konci března byla ve všední dny nižší zhruba o 25 až 30 %, na konci dubna jenom o cca 10 % oproti běžnému stavu. O víkendech koncem března opouštěla domovy přibližně polovina lidí v porovnání s běžným stavem. Na konci dubna se již lidé pohybovali mnohem víc a o víkendu zůstalo doma jen o čtvrtinu méně lidí než normálně. Mobilita je měřena pohybem SIM karty – zda během dne opustí svou domovskou buňku. Okruh, který lze takto změřit, se pohybuje od desítek metrů ve městech až po nízké jednotky kilometrů v řídce obydlených oblastech. Data jsou přísně anonymizována.

Big data T-Mobile

Vývoj mobility v krajích a ve velkých městech

Nejpomalejší návrat k normálu vykazuje Praha, kde byl pohyb obyvatel po celou dobu nejnižší a na konci dubna byl stále 26 % pod úrovní běžné mobility. Skutečnost souvisí nejspíš s vysokým podílem profesí, u kterých nečiní problémy práce z domova. Pomalejší návrat má i Olomoucký kraj (na konci dubna o 20 % nižší oproti normálu) následován kraji Karlovarským a Libereckým (shodně 18 % pod úrovní normálu). Naopak nejvíc se vrátily na konci dubna k běžnému stavu Plzeňský kraj (jen 0,4 % pod normálem) a Středočeský kraj (2 % pod normálem).

Big data T-Mobile

Jiná byla na konci dubna situace ve velkých městech. Nejvíce lidé stále zůstávají doma v Pardubicích (38 % pod úrovní normálu) a v Kolíně (mínus 34 %). Třicetiprocentní hranici atakovala také města Jihlava, Mladá Boleslav a Olomouc. Kolem desetiprocentní hranice pod úrovní běžného stavu se pohybovala města Most a Zlín. Pravděpodobně vlivem vysokého podílu profesí, které z domova vykonávat nelze, se situace nejvíc přiblížila normálu ve Frýdku-Místku (mínus 7,7 %) a v Havířově (mínus 6,6 %).

Zahraniční SIM v ČR

Data Atlasu mobility, společného projektu TMCZ a VŠB – Technické univerzity Ostrava, počítaná v IT4Innovations národním superpočítačovém centru, sledují také zahraniční SIM pohybující se v ČR. Počet zahraničních SIM v ČR během dubna ještě lehce klesal, ale již ne dramaticky. Ve všedních dnech se stabilizoval na mínus 35 % oproti normálu, o víkendech na mínus 45 až 50 % oproti normálu. Pravděpodobně ještě klesl počet českých pendlerů za prací, kteří si zapínají i zahraniční SIM kartu – ve všedních dnech o něco méně, o víkendech výrazněji.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze