Nejmodernější přístroj MIRI je na teleskopu Jamese Weba připraven pro vědu

Nejmodernější přístroj MIRI je na teleskopu Jamese Weba připraven pro vědu
Fotografie: NASA
  • Vědci dokončují kontroly všech čtyř přístrojů teleskopu
  • Přístroj MIRI je připraven ke spuštění k plnému provozu, které proběhne 12. července
  • Aby fungoval přístroj správně, jeho teplota je -266 stupňů Celsia

Tým teleskopu Jamese Weba dokončuje kontroly všech jeho čtyř přístrojů před uvedením do plného provozu, které proběhne 12. července. Tým nyní dokončil přípravy u přístroje Mid–Infrared instrument (MIRI). MIRI má jak kameru, tak spektrograf, který vidí světlo ve střední infračervené oblasti elektromagnetického spektra s vlnovými délkami, které jsou delší než může vidět lidské oko. Jako poslední prošla kontrolou podle NASA schopnost koronografického zobrazování, které pomáhá vědcům objevovat exoplanety a prachové disky kolem jejich hvězd.

MIRI se nejprve ochladil přibližně na -183 stupňů Celsia pomocí roztažení Webbova slunečního štítu, který je velký jako tenisový kurt. Aby MIRI správně fungoval, bylo nutné přístroj ochladit na méně jako 7 Kelvinů, tedy pod -266 stupňů Celsia. Tato extrémní teplota byla dosažena pomocí kryochladiče a je potřeba pro správné fungování teleskopu. Jelikož bude ve vesmíru pozorovat infračervené světlo, je nutné, aby sám žádné teplo nevyzařoval. Tímto zchlazením téměř na absolutní nulu vědci potlačí „šum“ infračerveného pozadí a MIRI to umožní vidět světlo ze vzdálených galaxií, nově tvořících se hvězd i slabě viditelných komet.


Jsme nadšeni, že MIRI je nyní funkčním, nejmodernějším nástrojem s výkonem napříč všemi svými schopnostmi lepší, než se očekávalo,“ řekla Gillian Wrightová, evropský hlavní výzkumný pracovník MIRI v UK Astronomy Technology Centre a George Rieke. Teleskop se aktuálně nachází v Lagrangeově bodě 2, který je od Země ve vzdálenosti asi 1,5 milionu kilometru. V tomto místě se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly, teleskop tak v tomto bodě nemění svoji polohu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze