Raketoplán Endeavour je nejmladším z řad raketoplánů, se kterými NASA podnikala lety do vesmíru. Jeho poslední mise byla zahájena 16. května 2011 a trvala 15 dní. Raketoplán byl znovupoužitelný a celkem letěl do vesmíru 25krát. A právě tato kosmická loď byla po ukončení letů dopravena do přírodovědeckého centra v Los Angeles v Kalifornii a byla postavena do vzpřímené polohy, aby vypadala přesně tak, jako těsně před startem.
Podle vědeckého centra ale raketoplán nebude dalších několik let přístupný veřejnosti, a to z důvodu, že musí být nejdříve dokončeno letecké a kosmické středisko Samuela Oschina, kde bude Endeavour vystaven. Už jen převézt tak obrovský stroj potřebovalo dlouhé plánování. Raketoplán je dlouhý 37 metrů a včetně křídel je široký 24 metrů. Pro převoz tak posloužil upravený Boeing 747. Podle agentury AP byl raketoplán převezen již v roce 2012 a byl doposud vystaven ve vodorovné poloze v dočasné výstavní síni. Kosmické středisko je ve výstavbě od roku 2022.
NASA provozovala celkem pět raketoplánů a některé lety se navždy negativně zapsaly do historie. 28. ledna 1986 došlo jen těsně po startu k výbuchu raketoplánu Challenger, kde zemřelo sedm lidí. K další tragédii došlo v roce 2003, kdy se raketoplán Columbia vracel zpět na Zemi a při průletu atmosférou se rozpadl a všech sedm lidí na palubě zemřelo.
Watch the moment space shuttle Endeavour was lifted into future Samuel Oschin Air and Space Center. 🚀 This marks the first time this process has been accomplished outside of a NASA or Air Force facility. pic.twitter.com/2h0w367Wcs
— CA Science Center (@casciencecenter) January 31, 2024
Poslední let raketoplánu Endeavour směřoval na Mezinárodní vesmírnou stanici, kam vezl zásoby a vybavení. Během svých 25 misí uletěl celkově 197 761 262 km a Zemi obletěl 4 671krát. Jeho poslední let byl ukončen 1. června 2011, kdy byla také ukončena éra raketoplánů, kterou nahradila až raketa Falcon 9 a kapsle Crew Dragon od SpaceX.