Světoví lídři se sejdou v sídle Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku, aby znovu projednali záchranu oceánů před nadměrným využíváním. Úmluva OSN o mořském právu je projednávána už 10 let, ale stále nebyla podepsána.
Pokud by se světoví lídři na úmluvě dohodli, do roku 2030 by 30 % světových oceánů patřilo do chráněných přírodních oblastí. Aktivisté doufají, že ochrání mořský život před nadměrným rybolovem a dalšími lidskými aktivitami. Dvě třetiny světových oceánů jsou v současné době považovány za mezinárodní vody. To znamená, že všechny země zde mají právo lovit nebo provádět výzkumy.
World Leaders meet to try to pass a UN 🇺🇳 treaty to protect oceans 🐟🐠🐬
— Professor Mark Maslin (@ProfMarkMaslin) August 15, 2022
The UN High Seas Treaty has been through 10 years of negotiations but has yet to be signed 🖋
If agreed, it would put 30% of the world's oceans 🌊 into conservation areas by 2030.
https://t.co/onB3WN7Ntp
V březnu se světoví vůdci dohodli, že do konce letošního roku uspořádají páté zasedání, na kterém se pokusí domluvit na posledních úpravách a úmluvu podepíší. Pokud by se tak nestalo, Evropská unie bude trvat na dalších jednáních. „EU bude trvat na rychlém pokračování jednání. Opatření jsou zapotřebí k zajištění ochrany a udržitelného využívání oceánu pro nás i budoucí generace,“ dodal mluvčí EU pro bbc.com.
„Věřím, že s pokračujícím odhodláním a obětavostí budeme schopni zacelit zbývající mezery a dojít ke zdárnému konci,“ uvedla na konci posledního neúspěšného jednání prezidentka konference Rena Lee.