V Číně vyhynul dugong zvaný také moroň. Jedná se o plachého vodního savce, který inspiroval starověké příběhy o mořských pannách a sirénách. V posledních pěti letech viděli dugonga pouze tři lidé. O vyhynutí informovali vědci přes The Royal Society.
Relative of mammal that inspired mermaid tales extinct in China https://t.co/nTG2RdDoPf
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 24, 2022
Za jeho vyhynutí může nadměrný rybolov a úbytek potravin. Na jiných místech světa je dugonga stále možné vidět. Na většině z těchto míst ale čelí podobným problémům. Svým chováním a vzhledem se podobá kapustňákovi, ale jeho ocas se podobá ocasu velryby. V minulosti byl loven pro kůži, kosti a maso. Od roku 1988 byl v Číně přidán na seznam přísně chráněných zvířat, ale ani to nepomohlo.
Druhým možným důvodem vyhynutí je úbytek mořské trávy, kterou se dugong živí. Podle OSN každý rok ubyde 7 % mořské trávy po celém světě. Dugong se vyskytuje v dalších 37 tropických oblastech světa, zejména v mělkých pobřežních vodách Indického a západního Tichého oceánu. Podle bbc.com se ale stále jedná o kriticky ohrožený druh vedený na seznamu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody.