Televize Philips jsou známé svou unikátní funkcí Ambilight, tedy barevnými LED na zadní části televize, které vrhají na stěnu světlo dle aktuálního obrazu a tak jej rozšiřují. Ambilight navozuje mnohem větší zážitek ze sledování televize a umí navodit příjemnou atmosféru i bez ní, neb funguje i jako podkresové světlo při vypnuté televizi.
Zajímavou funkcí pak je spolupráce Ambilightu s chytrými světly Philips Hue, která jsou velmi rozšířená. Stačí v menu televizi spárovat s Hue Bridge, tedy jakýmsi ústředím pro světla Hue. Párování je velmi rychlé, v menu televize je to o pár kliknutích. Stačí pak jen potvrdit spojení na Hubu a je to. Pro ideální zážitek doporučujeme použít světla Hue Bloom, která jsou kompaktní a také vcelku levná – pořídíte je zhruba za 2 tisíce korun. Můžete je umístit třeba na každou stranu obývacího pokoje. Spojit se ale samozřejmě můžete se všemi druhy Hue světel včetně těch stropních.
Světelná hra ve vašem pokoji
Pokud máte v domácnosti světel víc, při konfiguraci si na televizi zvolíte, která chcete používat. To aby vám třeba při sledování fotbalu v obývacím pokoji neblikala zeleně ložnice. U každého spojeného světla Hue si navíc můžete vybrat konkrétní umístění u televize, vzdálenost světla od ní a intenzitu, kterou má světlo svítit.
V článku se to těžko popisuje, to se musí zažit. Přesto se o to alespoň stručně pokusím. Už samotný Ambilight posunuje sledování televize na jinou úroveň, ale s propojenými světly Hue je to ještě o další úroveň jinde. Zejména u atmosférických filmů s výrazným motivem (moře, les) je navození atmosféry pomocí okolních světel velmi působivé. Změny barev jsou takřka okamžité. Drobné zpoždění oproti Ambilightu přímo v televizi lze u Hue světel pozorovat, ale nijak to neruší.
To pravé hygge
Snad ještě více než při sledování televize jsem spojení Ambilightu a Hue světel paradoxně oceňoval při vypnuté televizi. Tlačítkem Ambilight při vypnuté televizi ji totiž probudíte do ambientního módu, kdy svítí pouze Ambilight zvolenou barvou. I v tomto režimu se automaticky připojují Hue světla a vypadá to parádně. V obývacím pokoji tak doslova jedním kliknutím můžete navodit pohodovou atmosféru přesně podle svého gusta. A udělat si to svoje, jak seveřané říkají, hygge.
K dokonalosti snad chybí jen to, aby se Ambilight na televizi dal ovládat aplikací Hue z chytrého telefonu. Tímto směrem to (zatím) nejde a barvu Ambilightu a jeho zapínání a vypínání musíte vždy řešit přes dálkový ovladač televize. V průběhu používání jsem se také setkal s tím, že po vypnutí televize se Ambilight světlo nevyplo, ale pouze utlumilo na minimum. Při pokusu o vypnutí z aplikace se ale hned zapnulo zpět. Snad chování opraví softwarový update. Mimo to ale vše funguje velmi dobře a jde o zajímavý doplněk k Ambilightu, který můžeme jen doporučit.
Testování probíhalo na televizi Philips 65PUS8602 a světle Philips Hue Bloom.