Sony Bravia AF8 OLED
test

Sony Bravia AF8 OLED

Sexy OLED. Amen
2

Když Sony na začátku tohoto roku představilo model AF8, vypadalo to, že Sony A1 konečně získala ideální alternativu pro ty, kteří si chtějí televizor bez problémů umístit na zeď. Mělo jít o cenově dostupnější kousek, avšak časem se ceny srovnaly. Teď nastává otázka, jaký televizor se vyplatí více.

Prvním televizorem Sony s OLED panelem byl model Bravia A1, který jsme pro vás v uplynulých měsících otestovali. Jde o špičkový televizor, čemuž odpovídají odborné recenze. I přes nesporné výhody a kvalitní provedení má však Bravia A1 pár neduhů. Jedním z nich může být fakt, že kvůli sklopnému kloubu je velice náročné a vlastně i neestetické umisťovat televizor na zeď.

Sony Bravia AF8 OLED
Sony AF8

Letošní model A8F je oproti tomu na zeď jako dělaný. Zpracování stojanu je již standardní, i přesto je na první pohled téměř neviditelný. Kromě jiného typu podstavce má jít o velice podobné televizory, však i AF8 nabídne vysoké 4K rozlišení i podporu HDR10 a o výkon se stará procesor X1 Extreme. Dle tabulkového srovnání tedy jde o téměř identické televizory, pár rozdílů však přeci jen nalezneme. Nejenom na ty se bude soustředit naše dnešní recenze.

Technické parametry Sony Bravia AF8

Rozměry 144,7 x 83,6 x 5,5 cm
Hmotnost bez stojanu 24,4 kg
Hmotnost se stojanem 28 kg
Hmotnost celého balení 37 kg
Úhlopříčka displeje 64,5 palců (164 cm)
Typ panelu OLED
Rozlišení displeje 4K UHD, 3 840 × 2 160 pixelů
HDR HDR10, Dolby Vision, HLG
Výkon reproduktorů 5 × 10 W
Operační systém Android TV (7 Nougat)
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč předinstalovaná aplikace Vewd
Obchod s aplikacemi Google Play (for Android TV)
Počet pozemních tunerů
Počet satelitních tunerů
Příjem signálů DVB-T2/S2/C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth 4.1
HDMI 4× 2.0, pouze 2 podporují 4K 60 FPS
Ethernet
USB 3× (1× USB 3.0 vespod, 2× USB 2.0 na boku)
Záznam na externí úložiště ano
Výstup na sluchátka ano
Cena testované varianty 95 700 Kč

Konstrukční zpracování: zpátky k praktické klasice

Sony Bravia A1 byla exkluzivní v mnoha ohledech, avšak nejvíce nás upoutala samotná konstrukce. Výklopný stojan je něco, čím se snadno odlišila a dodnes snadno odliší od konkurenčních řešení. Každý experiment s sebou samozřejmě nese různá úskalí, v případě modelu A1 šlo o problém s umístěním na zeď. Díky značné šířce stojanu bylo téměř nemyslitelné jej umístit na zeď, alespoň pokud jste nechtěli ztratit nic z exkluzivity designu a čistoty vašeho obývacího pokoje. Značný odstup od zdi přeci jen nepůsobil zrovna elegantně, a to mluvíme jen o efektu takového řešení.

Sony AF8 na to jde jinak. Místo výklopného stojanu vsadilo Sony na vcelku standardní, i když tentokrát velice zajímavé řešení. Stojan je klasický, s přímým kontaktem s podložkou. Do televizoru se zasouvá pomocí dvou kovových vidlic, díky čemuž je prakticky neviditelný. Celá konstrukce stojanu je pochopitelně kovová, stejně jako lišty, které se do stojanu následně přišroubují. Sony zapracovalo na tenkosti celého řešení, stojan je díky nízké výšce při umístění na běžně vysokou podložku téměř neviditelný. Televizor tak stojí v pravém úhlu s podložkou (oproti modelu Bravia A1, která se lehce opírala směrem dozadu), navíc není problém AF8 umístit na zeď. K tomu lze využít běžný VESA nástavec s roztečí 30 × 20, případně 30 × 30 cm, a to v závislosti na zvolené úhlopříčce obrazovky.

Na první i druhý pohled působí Bravia AF8 opravdu luxusním dojmem.

O tom, že má panel extrémně tenké rámečky, jste asi nepochybovali. Jsou tenké jak po stranách, tak také nad a pod panelem. V nejširší části, tedy na spodní hraně, se nachází jen hlavní světelná LED dioda a rovněž logo výrobce.

Díky standardnímu stojanu se Sony povedlo zapracovat také na tloušťce. Ta činí necelý centimetr, v nejtlustším místě (ve spodní části, kde se nachází „batůžek“ s elektronikou) je Bravia AF8 tlustá asi 5,5 centimetru. Výrazně nižší je také hmotnost. 65palcová varianta AF8 váží ve výsledku stejně jako 55palcová varianta modelu Bravia A1, odchylka je v tomto případě opravdu minimální. Pokud bychom srovnávali 65palcové varianty, Bravia A1 je ještě o pár nezanedbatelných kilogramů těžší.

Detaily Sony AF8

Na první i druhý pohled působí Bravia AF8 opravdu luxusním dojmem. Minimální rámečky displeje, stříbrná kovová lišta rámující obvod televizoru, úžasně tenký podstavec z kovu – zkrátka radost pohledět. Snazší je i manipulace s televizorem, a to díky nižší hmotnosti. Ano, Bravia AF8 již nepůsobí tak jedinečně, jako tomu bylo u Bravie A1, přesto se jedná o jeden z nejluxusnějších televizorů vůbec.

Líbilo se nám
  • extrémně tenké rámečky panelu
  • praktičtější podstavec
  • dostatečná stabilita díky těžkému podstavci
  • kvalitní materiály
Diskuze ke článku
Pavel
Docela mne zklamalo, že při nahrávání TV vysílání na USB disk nelze současně sledovat jiný kanál.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze