Minulý týden dopadl skrze střechu obytného domu v New Jersey kámen. Majitelé domu si původně podle cbsnews.com mysleli, že se jedná o běžný kámen, když jej ale vzali do rukou, byl ještě teplý a hned je napadlo, že se o obyčejný kámen nejedná a nejspíše jde o meteorit. Aby se však tato hypotéza potvrdila, dostali jej do rukou vědci.
Jedná se o chondrit ve výborném stavu
Meteorit o rozměrech 15 × 10 cm a hmotností necelého kilogramu je velmi vzácný a podle vědců asi 4,6 miliard let starý. „Hned při pohledu na něj bylo zřejmé, že jde o meteorit ve třídě zvané kamenný chondrit,“ uvedl pro space.com Nathan Magee, který byl kontaktován policií pro identifikaci. Z chondritu je 85 % meteoritů, které dopadnou na Zemi, většina se však nalezla na Antarktidě – jen výjimečně dopadnou do obydlené oblasti.
Když meteorit dopadl na dům, prorazil střechu a strop. Od podlahy se pak ještě odrazil a udělal ve stropě další díru, než dopadl na podlahu, kde byl majitelem domu objeven. Jeho dopad se tedy musel uskutečnit ve velké rychlosti. Podle místní policejní zprávy měl dopad souvislost s meteorickým rojem Eta-Aquarid. Meteorit je podle vědců ve výborném stavu.
Rock, rock ... who's there?🪨
— TCNJ (@TCNJ) May 11, 2023
TCNJ physics professor Nate Magee confirmed today that the object that recently crashed landed into a home not far from campus is, indeed, from outer space.
Read more from the @AP: https://t.co/e2zbpQyEfk@tcnjscience #tcnj #tcnjiseverywhere pic.twitter.com/FMXH5YtEeU
Horní vrstva vesmírného kamene je po průletu atmosférou v řádech několika milimetrů zčernalá. Meteorit má jinak barvu modrou až šedou s příměsí různých kovů. Na základě prvních pozorování vědci zařadili chondrit do třídy LL-6. Má tedy menší obsah železa než jeho vesmírní sousedi a je nejméně o 30 až 40 % hustší než běžné horniny na Zemi, jako je břidlice či žula.