Vítejte u dalšího dílu seriálu o vyvracení mýtů. Dnes se zaměříme na oblohu, přesněji noční oblohu. Určitě už jste někdy slyšeli větu „Padá hvězda, něco si přej.“ Jako malí jsme věřili tomu, že se opravdu o hvězdu jedná, dnes už nejspíše víte, že tomu tak není. Ale pokud jste se o to, co vlastně na obloze vidíte, nijak dopodrobna nezajímali, pak vám dnes přineseme odpovědi.
Hvězda nebo meteor?
Pokud na noční obloze zahlédneme zářivou čáru, která po chvilce zhasne, nejedná se o hvězdu, ale o meteor, případně meteorit. Jaký je mezi nimi rozdíl? Meteoridy jsou vesmírné kameny různých velikostí. Mohou mít velikost zrna, ale dosahovat i velikosti malého asteroidu. Z meteoridu se stane meteor ve chvíli, kdy vstoupí do zemské atmosféry, ve které shoří. Meteorit je pak meteorid z vesmíru, který přežil průlet atmosférou a dopadl na zem.
Pokud tedy na obloze zahlédnete zářící ohnivou kouli, jedná se většinou o meteor, který na malou chvíli na obloze zazáří a poté, co zcela v atmosféře shoří, zhasne. Typicky takto můžeme pozorovat i stovku meteorů za hodinu při meteorických rojích, kterých za rok můžeme vidět hned několik. Jedná se o malé úlomky komet, které protínají oběžnou dráhu Země, a tak pravidelně vlétají do zemské atmosféry.
Podle NASA Zemi každý den zasáhne přibližně 44 000 kilogramů meteoritického materiálu. Většina však shoří v atmosféře a pokud je v místě vstupu den, jedná se většinou o nepozorovatelný jev. A právě meteorům, které shoří v atmosféře, se říká padající hvězda.
Existují pověry, které říkají, že když padá hvězda, máme si něco přát. Hvězdy ale doopravdy nepadají, možná to tak kdysi lidem přišlo, jelikož pokud se podíváme na oblohu, všechny objekty kromě Měsíce nám přijdou velmi vzdálené a nedokážeme odhadnout, jak daleko se od nás nacházejí. Dnes už ale víme, že tohle všechno se děje v naší atmosféře.
Kromě zajímavé podívané ale přinášejí meteority i informace z vesmíru. Podle NASA jsou meteority, které dopadnou na zem, staré až 4,6 miliardy let. To znamená, že pocházejí z doby, kdy se teprve formovala naše planeta i celá Sluneční soustava. Existuje mnoho druhů meteoritů – většina pochází z asteroidů, které se rozlomily po střetu s jiným vesmírným objektem, některé jsou ale z Marsu či Měsíce.
Na Zemi bylo nalezeno už více jak 50 000 meteoritů a drtivá většina pocházela z asteroidů. Jen asi 0,2 % nalezených meteoritů pocházelo z Marsu či Měsíce. Pokud máte obavy, aby se naše Země nestřetla s velkým asteroidem, který by mohl zničit život, jak jej známe, pak se obávat nemusíte – NASA veškeré blízkozemní asteroidy sleduje a aktuálně neví o žádném, který by mohl v následujících 100 letech způsobit na Zemi katastrofu.