Astronomové využívající vesmírný teleskop Jamese Webba tvrdí, že objevili dosud nejsilnější důkaz o existenci života mimo naši sluneční soustavu. Vědci z Cambridgeské univerzity (ast.cam.ac.uk) objevili v atmosféře exoplanety K2-18b známky přítomnosti plynů dimethylsulfidu anebo dimethyldisulfidu. Na Zemi jsou tyto plyny produkovány pouze živými organismy, jako je fytoplankton, což naznačuje, že na K2-18b může být také život.
K2-18b se nachází ve vzdálenosti 124 světelných let, je téměř třikrát větší než Země a obývá oblast ve vesmíru, kde by teplota mohla umožňovat výskyt kapalné vody. Díky tomu je tato exoplaneta již dlouho jedním z hlavních kandidátů při hledání mimozemského života.
Díky nejvýkonnějšímu vesmírnému dalekohledu na světě jsou vědci blíže než kdy dříve k odhalení tajemství tohoto vzdáleného světa. Aby vědci dospěli ke svým závěrům, použili techniku známou jako tranzitní spektroskopie. Když K2-18b přechází před svou mateřskou hvězdou, část světla hvězdy prochází její atmosférou, než dosáhne Země. Různé plyny absorbují specifické barvy nebo vlnové délky hvězdného světla, které mohou zachytit přístroje teleskopu Jamese Webba.
„Vzhledem ke všemu, co o této planetě víme, jen oceán, který se hemží životem, scénářem, který nejlépe odpovídá údajům, které máme k dispozici,“ řekl profesor Nikku Madhusudhan z Astronomického ústavu v Cambridge, který výzkum vedl. Madhusudhan a jeho tým připouštějí, že zdrojem těchto plynů může být neznámý chemický proces. Pozorování dosáhlo úrovně statistické významnosti, což znamená, že existuje pouze 0,3% pravděpodobnost, že k nim došlo náhodou. To sice není 0,00006 %, které je potřeba k dosažení uznávané klasifikace vědeckého objevu, ale i tak jde o přesvědčivý důkaz.