Teleskop Jamese Webba hledá nejrůznější exoplanety kolem jiných hvězd ve vesmíru a zkoumá jejich atmosféru, a tak i to, zda by mohla být planeta vhodná pro život. Vědci z University of Michigan nyní zveřejnili nejnovější studii, která uvádí, že teleskop pozoroval planetu pojmenovanou GJ 9827 d, která je naprosto jiná než doposud sledované. Planeta je od Země vzdálená téměř 100 světelných let a je zhruba dvakrát větší než Země. Co je na ní ovšem zvláštního, je její atmosféra, která je výhradně složena z vodní páry.
„Je to poprvé, co něco takového vidíme. Aby bylo jasno, tato planeta není vhodná pro druhy života, které na Zemi známe. Zdá se, že planeta je tvořena převážně horkou vodní párou, což z ní dělá něco, čemu říkáme ‚parní svět‘,“ uvedl Eshan Raul, který analyzoval data z teleskopu. Ačkoliv astronomové předpokládali, že takové planety existují, až nyní byla tato hypotéza potvrzena.
Atmosféra GJ 9827 d byla měřena technikou zvanou transmisní spektroskopie. Ta spočívá v tom, že se měří, kolik hvězdného světla je absorbováno atmosférou planety při různých vlnových délkách nebo barvách světla. Doposud se exoplanety skládaly spíše z lehčích prvků, jako je vodík či hélium – stejně jako naši plynní obři Jupiter a Saturn. „GJ 9827 d je první planeta, kde jsme detekovali atmosféru bohatou na těžké molekuly, jako je tomu u kamenných planet Sluneční soustavy,“ řekla Caroline Piaulet-Ghorayeb, která studii vedla.
James Webb Space Telescope strikes again!
— Tech News (@TechnicalNewsHQ) October 11, 2024
Astronomers have identified a unique 'steam world' exoplanet, GJ 9827 d, located around 100 light-years away from Earth where the atmosphere is thick with water vapor.
This planet, twice the size of Earth, orbits its star in just 6… pic.twitter.com/Igmc4e0Qlk
Zkoumání atmosfér, které jsou tvořeny z lehčích plynů, je daleko snazší než atmosfér s těžšími molekulami, jako je právě vodní pára. Toto pozorování tak přináší první krok k detekci atmosfér, které by se mohly nacházet na obyvatelných exoplanetách. GJ 9827 d nebyla objevena Webbovým teleskopem, ale dalekohledem Kepler v roce 2017 a následně byla planeta pozorována i Hubbleovým dalekohledem, a právě ten jako první našel náznaky vodní páry v atmosféře.