Čím dál tím četnější případy masové střelby na amerických školách nutí nejednoho člověka přemýšlet, jak do budoucna podobným tragédiím předcházet. Zatímco podle některých by se mělo jednat o omezení práva na držení zbraní, podle některých jsou odpovědí další zbraně. Společnost Axon, která vyvinula známý taser, si řešení představuje jako dron kombinovaný právě s touto elektrickou nesmrtící zbraní.
Today, we are announcing Axon’s development of a non-lethal, remotely-operated TASER drone system as part of a long-term plan to stop mass shootings.
— Axon (@axon_us) June 2, 2022
We invite you to join @AxonRick for a Reddit AMA r/IAmA to discuss this effort on Friday at 1pm ET.https://t.co/PzN1KFUo4K
Firma záměr oznámila už druhého černva, nedlouho po tragickém incidentu z texaského Uvalde. Mělo se jednat o dálkově ovládaný nesmrtící systém dronů, který by byl umístěn přímo ve školách. Toto oznámení se však setkalo s téměř všeobecně negativní odezvou a mnoho komentátorů vyjádřilo obavy ze způsobů, jakými by mohly být ozbrojené policejní drony zneužity.
"In light of feedback, Axon is pausing work on this project and refocusing to further engage with key constituencies to fully explore the best path forward." - Axon CEO, Rick Smith, provides update on pausing TASER Drone development. https://t.co/el47VeXsB4
— Axon (@axon_us) June 6, 2022
Ani ne o týden později tak celý projekt putuje k ledu. Mezitím ještě stihla rezignovat většina rady pro etiku firmy, protože vedení přehlasovalo její doporučení takový systém vůbec neoznamovat a rozhodně tak nečit pár dní po jedné z nejtragičtějších střelbách na amerických školách.
Nicméně je jen otázkou času, kdy Axon přijde s dalším podobným nápadem. V roce 2019 se snažil prosadit technologii, kdy by byly kamery umístěné na tělech policistů vybaveny softwarem pro rozpoznávání obličejů. Projekt byl pozastaven až po masové kritice.