Vesmírný teleskop Jamese Webba poskytl snímek takzvané Wolf-Rayetovy hvězdy (WR 124), která patří mezi nejzářivější, nejhmotnější a za nejkratší dobu objevené hvězdy pomocí Webbova teleskopu. Ten ji zahlédl ještě před uvedením do plného provozu v červnu minulého roku. Hvězda je vzdálena od Země 15 tisíc světelných let a nachází se v souhvězdí Střelce.
„Masivní hvězdy probíhají svými životními cykly a jen některé z nich projdou krátkou Wolf-Rayetovou fází, než se stanou supernovou, takže jsou Webbova podrobná pozorování této vzácné fáze pro astronomy cenná,“ uvedla NASA. Hvězda WR 124 je opravdu obří – je 30krát větší než Slunce a doposud vyvrhla plyn a prach o hmotnosti 10 Sluncí. Jak se materiál od hvězdy vzdaluje, ochlazuje se a tvoří kosmický prach, který zaznamenává teleskop v infračerveném světle.
Nová pozorování prachu v infračerveném světle
Tento prach je pro astronomy velmi zajímavý, jelikož v takových místech vznikají nové hvězdy i molekuly a jeho shromažďování napomáhá formovat planety. Podle astronomické teorie se však ve vesmíru nachází více prachu, než jaké množství je možné vysvětlit. Webbův teleskop tak poskytuje možnost nového studování kosmického prachu v infračervených délkách. Díky přístrojům Near-infrared Camera (NIRCam) a Mid-Infrared Instrument (MIRI) mohou být vidět detaily okolního plynu, který hvězdu obklopuje. Předtím nebylo možné takové detaily prachu ve vesmíru pozorovat.
There is beauty in transience. 🌸
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) March 14, 2023
Webb’s stunning image of a super bright, massive Wolf-Rayet star calls forth the ephemeral nature of cherry blossoms. The Wolf-Rayet phase is a fleeting stage that only some stars go through, soon before they explode: https://t.co/ZOAmKgtshI pic.twitter.com/fC0tL24iUe
Hvězdy, jako je WR 124, pomáhají astronomům pochopit rané období vesmíru, kdy podobné hvězdy na konci svých životů rozsévaly do vesmíru těžké prvky, které jsou nyní i na Zemi. Webbův snímek zachycuje velmi krátký čas transformace hvězdy, která odhazuje hmotu do okolního vesmíru a po dokončení vybuchne jako supernova.