Weby Seznamu a rádia Expres FM ovládnou hlasy vytvořené umělou inteligencí

Weby Seznamu a rádia Expres FM ovládnou hlasy vytvořené umělou inteligencí
Fotografie: Ondřej Pohl, fZone.cz
  • Seznam.cz představil vlastní AI technologie, které využije pro regionální zpravodajství na rádiu Expres FM a k výrobě až čtyřiceti článků denně
  • K syntetické moderátorce Hacsiko, které propůjčila hlas moderátorka Ranního klubu rádia Expres FM Bára Hacsi, přibyly další čtyři hlasy
  • Nad umělou inteligencí bude vždy dohlížet živý editor, ten může pracovat prakticky odkudkoli

Seznam.cz disponuje dalšími čtyřmi syntetickými hlasy, které jim propůjčili novináři Jaroslav Gavenda, Magdaléna Korcová, Silvie Friedmannová a Pavel Vondra. Využívané budou ve zpravodajství na rádiu Expres FM a Classic Praha, slyšet již jsou v audioverzích článků na webech Seznamzprávy.cz, Proženy.cz a Garáž.cz.

Stejně jako je Seznam českým lídrem na poli velkých jazykových modelů, chceme, aby společnost Seznam Zprávy udávala směr při využívání AI v profesionálním obsahu. Líbí se mi, jak jsme zatím rychlí – během jediného roku vznikly čtyři nástroje na bázi umělé inteligence, se kterými již naše obsahové redakce aktivně pracují. Spolu s MAMA AI jsme vyvinuli už celkem pět unikátních syntetických hlasů pro široké využití od zpravodajství po zábavu. Rychlost a flexibilitu považuji za zásadní, díky ní dokážeme inovace převádět do opravdu užitečných řešení,” říká Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a rádií Seznam.cz.

ON AIR

Zprávy na rádiu Expres FM budou vysílány za pomoci nové AI technologie v šesti regionálních mutacích

Zatímco za pomoci umělé inteligence vytvořená moderátorka Hacsiko slouží jako noční posila mluveného slova mezi proudovým vysíláním rádia Expres FM, nové syntetické hlasy budou mít na starosti zpravodajskou relaci nejen na rádiu Expres FM, ale i Classic Praha. Na Expres FM díky tomu navíc vznikne regionální zpravodajství pro šest lokálních okruhů. Od textu až po zvukovou stopu či vložení audia třetích stran budou zprávy vytvořené za pomocí nové AI technologie k poslechu každý všední den v celou hodinu od 7:00 do 18:00 hodin.

Expres FM mohou posluchači naladit na vlnách FM vysílačů Praha, Plzeň, Karlovy Vary, Domažlice, Klatovy, Tachov a Železná Ruda. Od března je nově pokrytí i v Ústí nad Labem, Jihlavě, Brně a později se přidá také Zlín. Zprávy tak budou vysílány za pomocí nové AI technologie v šesti regionálních mutacích dle okruhů (Praha, Plzeňský kraj, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jihlava, Brno/Zlín).

Webové magazíny nabídnou svým čtenářům až čtyřicet článků denně v audio verzi

Seznam Zprávy, Proženy.cz a Garáž.cz již využívají v audio formátu svých článků všechny čtyři hlasy. Základní texty jsou mluvené převážně syntetickými hlasy Silvie Friedmannové a Pavla Vondry, citace pak zajišťují Magdaléna Korcová a Jaroslav Gavenda. Celý audio článek je opatřen sound designem, jingly i závěrečnou hudbou. Ke kontrole zvukových výsledků byl sestaven tým patnácti audio editorů pracujících z domova, rozdělených na krátké směny tak, aby byla práce vhodná i pro osoby na rodičovské dovolené. Momentálně vzniká převážné množství audio článků pro Seznam Zprávy, minimálně jeden článek denně pro Garáž.cz a minimálně dva pro Proženy.cz. S pomocí AI technologií tak Seznam.cz výrazně zvyšuje reklamní prostor a rozšíří způsoby monetizace a přispěje k budoucímu cílení audio reklamy. Letošní nárůst se očekává ve stovkách procent oproti loňskému roku.

Technologie a vývoj vlastních aplikací pro využívání AI

Nové hlasy vyvinul Seznam.cz ve spolupráci se společností MAMA AI a pro jejich správu vyvinul uživatelské aplikace Edna, Xena a Stela. Jejich backendové řešení zajišťuje Audiosystém, který umožňuje přístup k datům AI technologii.

Edna je systém pro řízení nočního vysílání s Hacsiko. Dramaturgovi umožňuje vyplnit i s pomocí ChatGPT vstupy do vysílání, zkontrolovat jejich audio verzi a zařadit je do playlistu.

Xena je systém pro online generování aktuální zpravodajské relace pro všechny vysílací okruhy. Zprávař vstup připraví, zařadí do relace, otestuje její načtení a odešle do vysílání. Zprávy tak na Expres FM i Classic Praha mohou načítat syntetické hlasy. Každá relace pro každý vysílací okruh může být originální, lze tak snadno regionalizovat vysílání.

Stela je systém pro generování audia z článků Seznam Zpráv, Proženy.cz a Garáž.cz, který si načte článek a upraví ho pro generování syntetickým hlasem. Editor audio obsahu text upraví, přiřadí hlasy, zkontroluje náslechy a vygeneruje výsledné audio, které zařadí do distribuce.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze