Vedle řady produktů, které již brzy zamíří na pulty obchodů, se na MWC ukazují také zajímavé prototypy, které by mohly naznačit, kudy se bude vývoj ubírat v delším časovém horizontu. Jedním z nich jsou i brýle s poněkud složitým názvem – Xiaomi Wireless AR Smart Glass Explorer Edition. Pro běžné návštěvníky a většinu novinářů zůstávají na veletrhu ukryté za sklem, ale z ohlasů prvních šťastlivců si lze udělat poměrně konkrétní obrázek.
Hands-on with the Xiaomi Wireless AR Smart Glass Explorer Edition, featuring two micro-OLED screens, three front-facing cameras, and weighing 126g, in prototype (@bencsin / XDA Developers)https://t.co/eCIIyhh2Kkhttps://t.co/xreKTq1Erv
— Techmeme (@Techmeme) February 27, 2023
Zařízení vypadá z dálky jako trochu neforemné sluneční brýle. Jsou vybaveny dvojicí obrazovek Micro-OLED, které zobrazují obraz v rozlišení Full HD s jasem 1 200 nitů. Na přední straně brýlí jsou tři kamery směřující dopředu, které slouží k mapování prostředí bezprostředně před nositelem. Vzhledem k této výbavě se však hmotnost podařilo udržet na 126 gramech. Zásluhu na tom nesou moderní materiály jako uhlíková vlákna, hořčíková slitina a vlastní vyvinutá křemíkovo-kyslíková anodová baterie, která je menší než typická lithium-iontová baterie.
Brýle běží na čipu Snapdragon XR2 Gen 1 od společnosti Qualcomm. Nemají žádné vestavěné úložiště, takže je nutné je připojit k hostitelskému zařízení, a to zcela bezdrátově. Používají k tomu proprietární technologii s latencí nižší než 50 ms.
A co lze zatím s takovými brýlemi dělat? Právě chybějící aplikace jsou důvod, proč ještě nejdou na trh. Prohlížení webu na velkém displeji, který se jakoby vznáší v prostoru je sice působivé, ale ještě zajímavější bude, až se plně doladí prostředí pracující s rozšířenou realitou. Pomocí rukou a prstů pak budete moci pohybovat s otevřenými okny, měnit jejich velikost, připnout je k reálným věcem v okolí a tak dále. Kromě toho se také otevírá velké množství možností pro hraní v rozšířené realitě. A pokud nebudete chtít využívat propojení s okolí, můžete na brýle nasadit černá skla a co nejvíce se ponořit do zcela virtuálního obsahu.
První zkušenosti redaktorů, například z xda-developers.com, ukazují, proč si na brýle ještě nějakou dobu počkáme. Podařilo se jim totiž vybít baterii během testu, který netrval ani půl hodiny. Vzhledem k nízké váze a náročnému systému je to ale zcela pochopitelné.