Zelenina na Marsu? I to zkoumá Česká zemědělská univerzita

Zelenina na Marsu? I to zkoumá Česká zemědělská univerzita
  • Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole vznikla laboratoř, která umožní pěstovat plodiny pomocí technologie „Aeroponie“
  • V podmínkách simulujících život na Marsu se o to pokusí tým biologů a IT specialistů pod vedením Jana Lukačeviče
  • Projekt je součástí platformy #jetovtobě od Vodafonu

Naším cílem je získat nové poznatky o nekonvenčních způsobech pěstování rostlin a tím posunout úroveň stávající technologie blíž jejímu použití nejen pro kosmické mise. Pěstování rostlin v extrémních podmínkách najde uplatnění i na Zemi v oblastech, které už trpí nebo v budoucnosti budou trpět nedostatkem vody,“ vysvětluje Jan Lukačevič. Právě on bude řídit tým mladých vědců, kteří prošli náročným výběrem, do kterého se hlásili studenti vysokých škol z celé České republiky.

Marsonaut

Karolína Pumprová, členka týmu a doktorandka na České zemědělské univerzitě dodává: „Populace rychle roste a zemědělské půdy i vody rychle ubývá. Proto si cením toho, že můžu být součástí projektu, jehož cílem je objevit nové možnosti v pěstování plodin a reagovat na aktuální vývoj zemědělství.

Marsonaut

Aeroponie je unikátní technologie pěstování plodin. Oproti jiným zemědělským metodám je schopna dosáhnout minimální spotřeby vody. Cílem je pěstovat zde plodiny, které dodají budoucím astronautům potřebné živiny a zároveň spolu budou schopné existovat v laboratorních podmínkách.

Marsonaut

Naším cílem je podpořit mladé a nadějné studenty do 26 let, kteří budou mít možnost vyzkoušet si své budoucí možné zaměstnání. A to vše spolu s profesionály, kteří jsou průkopníky ve svém oboru. Věřím, že tým Honzy Lukačeviče nás překvapí svými výsledky, s technologií, která umožní pěstovat plodiny v extrémních podmínkách,“ říká Markéta Moreno, ředitelka pro komunikaci společnosti Vodafone.

Marsonaut

Vývoj tohoto projektu pod názvem Marsonaut lze sledovat na sociálních sítích Vodafonu a na webových stránkách jetovtobe.cz. Materiál z první pracovní schůzky týmu je již k dispozici na instagramovém profilu @vodafonecz.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze