Jak všichni dobře víme, Země má pouze jeden Měsíc, který obíhá okolo naší planety přibližně už čtyři miliardy let. Na chvíli se k němu ale přidá i prolétající asteroid 2024 PT5, který jednou oběhne Zemi a pak se vydá směrem k pásu asteroidů Arjuna. Tento nový „měsíc“ začne kolem Země podle zveřejněného výzkumu kroužit 29. září a po jednom oběhu se 25. listopadu oddělí a vstoupí zpět do hlubokého vesmíru.
Asteroid měří v průměru asi 10 metrů, a tak i kdyby došlo k tomu, že by vstoupil do atmosféry, nepředstavoval by pro nás žádnou hrozbu – shořel by v atmosféře. Byl objeven 7. srpna tohoto roku systémem pro varování před asteroidy, které by mohly dopadnout na Zemi. „Objekt, který nás navštíví, patří do pásu asteroidů Arjuna, sekundárního pásu asteroidů vytvořeného z vesmírných hornin, který sleduje oběžné dráhy velmi podobné dráze Země v průměrné vzdálenosti od Slunce asi 150 milionů kilometrů,“ uvedl pro space.com hlavní autor výzkumu Carlos de la Fuente Marcos.
Z tohoto pásu asteroidů se některé objekty mohou přiblížit k Zemi na vzdálenost 4,5 milionu km a při vcelku nízké rychlosti – asi 3 540 km/h se může stát, že je Země zachytí svojí gravitací a asteroid se tak na chvíli stane dalším měsícem. Objekty pak mohou u Země zůstat jen dny, ale také měsíce. „Doposud věda identifikovala pouze dva objekty vystavené dlouhým záchytům – 2006 RH120 a 2020 CD3. Existují tři publikované příklady krátkých záchytů: 1991 VG, 2022 NX1 a 2024 PT5,“ uvedl Marcos.
Earth will get another moon this month — but not for long! https://t.co/cFtGiYPeRH pic.twitter.com/8tsW5DhtgG
— SPACE.com (@SPACEdotcom) September 17, 2024
Vzhledem k velikosti asteroidu 2024 PT5 je ale jasné, že jej pouhým okem na obloze nezahlédneme. A dokonce nebude vidět ani amatérskými dalekohledy. K jeho pozorování je potřeba profesionální dalekohled pro astronomy. Jakmile bude asteroid vymrštěn z naší oběžné dráhy, vrátí se na oběžnou dráhu kolem Slunce a k Zemi se znovu přiblíží až v roce 2055.