Sociální sítě mají obrovský vliv prakticky na všechno a čím déle času na nich strávíme, tím více jsme jimi ovlivněni. Ze sociálních sítí se dozvídáme o nových trendech v oblékání, vaření, seriálech i cvičení. Jejich přínos je samozřejmě nesporný, ale každá mince má dvě strany.
„Sjíždění“ reelsů a videí zabere obrovské množství času, a navíc lidé často postují pouze to, co se jim povede. My se tak díváme na to, jak se někomu podařilo úspěšně zhubnout, zbohatnout, najít skvělého partnera, projet celý svět, prostě cokoliv, co jiným může chybět. A právě tato videa v nás mohou postupně vyvolat pocity, že toho děláme málo, jsme neúspěšní, málo se staráme o domácnost, děti či partnera. A abyste se oprostili od těchto špatných myšlenek, může vám pomoci digitální detox.
Jak na to?
Digitální detox může probíhat různě. Podle webmd.com je potřeba si nejdříve upřesnit, jak moc se chcete od sociálních sítí distancovat. Nastavte si tedy nejdříve období, jak dlouho chcete digitální detox provádět a následně si upřesněte, zda sociální sítě naprosto vypnete, nebo je omezíte na určité minuty/hodiny denně.
Jaké jsou výhody?
Nejdříve můžete pociťovat nutkání jít zkontrolovat sociální sítě, zda vám někdo nepsal nebo zda se nestalo něco důležitého. Postupně ale zjistíte, že máte více času, který můžete využít podle sebe. Můžete se tak více věnovat sobě, partnerovi, dětem, přátelům, nákupům, prostě čemukoliv chcete. Místo lajkování příspěvků tak můžete prožít něco nového naživo.
Kromě zvýšené produktivity se vám i podle cardinalclinic.co.uk zlepší spánek. Dnes je jasné, že modré světlo, které vyzařují mimo jiné přístroje i mobilní telefony, blokují zvyšování melatoninu – hormonu, který tělu navozuje pocit únavy a pomáhá usnout. Pokud večer v posteli projíždíte internet, tělu trvá mnohem déle, než začne usínat. Pokud telefon do rukou nevezmete, začnete usínat dříve.
Pravděpodobně se u vás sníží i hladina stresu. Neustálá potřeba kontrolovat, zda někdo nepíše, v nás může vyvolávat, že musíme být pro všechny online. Tak to ale není, i vy máte právo na svůj vlastní čas bez toho, aniž byste tu byli pro ostatní. Navíc pocit být stále online je mnohdy pouze zkreslený – nic se nestane, pokud odpovíte později. Váš mozek tak bude moci vypnout a soustředit se pouze na to, co zrovna děláte.
Pokud digitální detox vydržíte po dobu několika týdnů, je velmi pravděpodobné, že sociální sítě omezíte sami od sebe, jelikož už nebudete mít takovou potřebu vše kontrolovat. Váš čas bude vyplněn jinými aktivitami, a tak si na mobilní telefon o to méně vzpomenete.