S pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu bylo objeveno již téměř 5 000 exoplanet. Jedná se o planety, které obíhají kolem své hvězdy. Exoplanety mají složení, které v naší sluneční soustavě nenajdeme. Patří mezi ně i takzvané mini-Neptuny a kamenné planety nazývané super-Země. Astronomové se nyní zaměřili na dva tzv. mini-Neptuny. Tyto exoplanety ztrácení svoji atmosféru a nejspíše se přeměňují na super-Země.
NASA uvedla, že mini-Neptuny jsou menší, zato hustší verze planety Neptun a předpokládá se, že se skládají z velkých kamenných jader, která jsou hustě obklopena plyny. Tým Hubbleova vesmírného teleskopu od NASA zaměřil dalekohled na dva mini-Neptuny. Tyto exoplanety se nacházejí 73 světelných let daleko. Astronomové je nyní pozorují a zjišťují, že atmosféra z planet uniká převážně směrem ke hvězdě. Pravděpodobně se tedy mini-Neptuny přeměňují na super-Země. Jako vysvětlení vědci uvádějí, že rentgenové a ultrafialové záření z hvězdy může odstranit atmosféru, a tím zůstane pouze kamenné jádro. Gravitace tedy nejspíše u těchto exoplanet není dostatečně silná, aby u planety udržela pohybující se plyny.
Can ''puffy planets'' slim down?
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) February 3, 2022
Using @NASAHubble, astronomers have identified two different cases of "mini-Neptune" planets that are losing their puffy atmospheres and likely transforming into super-Earths! (Though we love them at any size…)https://t.co/PgzroNUPxg pic.twitter.com/ODxQGGzLfJ