Není to poprvé, co se Hubbleův vesmírný dalekohled zaměřil na tuto trpasličí galaxii s názvem NGC 1705. Poprvé byla tato galaxie zachycena již v roce 1999, nyní však novější přístroj na dalekohledu poskytl podrobnější detaily. Galaxie se nachází v souhvězdí Pictor a od Země je vzdálena 17 milionů světelných let. Zvláštností kromě její menší velikosti je její nepravidelný tvar.
In the latest ESA/Hubble Picture of the Week we revisit a galactic oddball — a small, irregularly shaped dwarf galaxy that has recently undergone a spate of star formation known as a starburst ✨ https://t.co/6lcGDyGymZ
— HUBBLE (@HUBBLE_space) January 31, 2022
Credit: @esa / @HUBBLE_space / @NASA , R. Chandar pic.twitter.com/qc6Bjxeyot
Jak uvedl esahubble.org, nepravidelný tvar není pro galaxie úplně běžný a pro odborníky jsou tyto galaxie nejblíže podobné těm nejstarším ve vesmíru. Z tohoto důvodu by mohla trpasličí galaxie NGC 1705 přinést nové poznatky o jejich vzniku a vývoji. Hubbleův teleskop nyní vše pozoruje pomocí Wide Field Camery 3, která byla přidělána na dalekohled v roce 2009. Aktuálně se astronomové zaměřují na mladé hvězdy obklopené mlhovinou.