Globální oteplování se projevuje po celém světě a oteplování zažívají i oceány. Více než rok jsou povrchové teploty Atlantického oceánu na svých maximech a překonávají rekordy. V posledních měsících ale podle gizmodo.com se oceán začal ochlazovat a nikdo přesně neví proč. Ještě v červnu byly teploty v severní části Atlantiku vyšší o 1 až 3 °C než obvykle a některé části oceánu dokonce byly o 5 °C nad průměrem. Navýšení klimatologové odůvodňovali změnami klimatu a zvláště silným El Niño v minulém a letošním roce.
Atlantik u rovníku se ale od začátku června ochlazuje – má o 0,5 až 1 °C méně, než je v tuto dobu zvykem. Pokud ochlazování přetrvá až do konce srpna, bude se podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) jednat o takzvaný jev La Niña (Atlantic Niña), který je protějškem El Niño. Přesto je ale toto ochlazení záhadné, jelikož k němu došlo velmi rychle.
„Toto letní ochlazení je způsobeno větry, které působí na hladinu oceánu. Země má celoroční pásmo srážek kolem tropů. Tento pás srážek, poháněný silnějším solárním ohřevem, migruje během léta na severní polokouli na sever. Pravidelné bouřky nasávají vzduch od jihovýchodu přes rovníkový Atlantik,“ uvedl NOAA ve zprávě. Vítr tedy dokáže povrchovou vodu poslat pryč od rovníku a na povrch se dostává studenější voda z hlubších vrstev oceánu.
If you’re a regular reader of our ENSO blog, then you know that scientists have been carefully observing how the Pacific is changing from El Niño to La Niña conditions by late summer. But as it happens, something similar might be cooking in the Atlantic.https://t.co/gWSBKWPb2V pic.twitter.com/zdlauNv4HS
— NOAA Climate.gov (@NOAAClimate) August 14, 2024
I když se může zdát, že ochlazení o půl stupně Celsia není významný rozdíl, který by stál za zkoumání, opak je pravdou. Tento teplotní rozdíl může mít dopad na srážky na okolních kontinentech, včetně posunutí období dešťů. Atlantic Niña také zvyšuje pravděpodobnost vzniku silných hurikánů okolo Kapverdských ostrovů. Aktivita hurikánů se tedy v tomto roce očekává vyšší, než je normál.