Pěstování rýže představuje přibližně 12 % celosvětových emisí metanu. Toto procento však neustále roste s tím, jak roste populace a tím i spotřeba potravin. Vědci v nové studii představili nový kmen rýže, který uvolňuje až o 70 % méně metanu. Podařilo se jim totiž identifikovat chemické sloučeniny uvolňované kořeny rýže, které mohou za to, kolik metanu rostlina uvolní. Díky tomu mohli vyšlechtit nový druh rýže s nižšími emisemi.
„Tato studie ukazuje, že můžete mít nízký obsah metanu, a přesto mít rýži s vysokými výnosy. A můžete to udělat pomocí tradičních šlechtitelských metod, bez GMO, pokud víte, co hledáte,“ uvedla vedoucí autorka a mikrobioložka Švédské univerzity zemědělských věd Anna Schnürer. Kořeny rostlin rýže uvolňují organické sloučeniny, které rozkládají mikrobi v rýžových polích a tím vzniká metan. Mikrobi tak napomáhají růstu rostlin a dlouho se ví o tom, že se podílejí na emisích metanu, ale vědci doposud nevěděli, které chemické sloučeniny jsou za to zodpovědné.
Aby vědci dostali jednoznačnou odpověď, porovnávali jednotlivé kořenové exsudáty (uvolňované sloučeniny) ze dvou odrůd rýže, přičemž jedna odrůda byla geneticky modifikovaná, druhá nikoli, jak uvádí newscientist.com. U jedné odrůdy bylo zjištěno, že produkovala méně fumarátu, který je klíčovým faktorem emisí metanu. Aby potvrdili svoji teorii, do rýže přidali oxantel, který snižuje enzymatické štěpení metanu. Zjistili však, že i přesto, druhá odrůda produkuje méně metanu, a tak fumarát nebude jediným faktorem, který emise metanu ovlivňuje.
„Všimli jsme si, že půda samotná obsahuje něco, co snižuje emise metanu, takže jsme si začali myslet, že musí existovat nějaký inhibitor, který také způsobuje rozdíl mezi odrůdami,“ uvedla Schnürer. Jak se následně ukázalo, rostlina s nižší produkcí metanu uvolňovala do substrátu výrazně více etanolu, což snížilo emise metanu.
Vědecký tým tak na základě těchto poznatků vyšlechtil novou odrůdu rýže, která uvolňuje nízké množství fumarátu a zároveň vysoký obsah etanolu. Tuto odrůdu pak pěstovali na různých místech v Číně, kdy se následně potvrdilo snížení emisí metanu v průměru o 70 % a zároveň vysoká výnosnost 8,96 tun/hektar. To je pro představu téměř dvojnásobek, než byl celosvětový průměr v roce 2024, kdy byla výnosnost 4,71 tun/hektar.