Vědci z MIT, Národního oceánografického centra ve Spojeném království i další instituce zaznamenali za posledních 20 let změny v barvě oceánů, a to nejspíše kvůli změnám klimatu. Podle sciencedaily.com jde pouze o malé změny, ale vyskytly se ve více než 56 % světových oceánů, což je plocha, která převyšuje celkovou rozlohu pevniny na Zemi. Největší změna pak byla zaznamenána v tropických oblastech, kde se oceány zabarvují do zelena, což značí změny ekosystému. Ačkoliv vědci nemohou zatím s jistotou sdělit, co za změnou stojí, nejpravděpodobnější je změna klimatu, kterou způsobují lidé.
„Prováděla jsem simulace, které mi léta říkaly, že k těmto změnám v barvě oceánu dojde. Vidět, jak se to skutečně děje, není překvapivé, ale děsivé. A tyto změny jsou v souladu s lidmi vyvolanými změnami našeho klimatu,“ uvedla spoluautorka studie Stephanie Dutkiewicz. Horní barvu oceánů určuje to, co v jeho horních vrstvách najdeme. Pokud je voda modrá, většinou to značí málo života. Čím je voda zelenější, tím více v ní najdete života, zejména pak fytoplanktonu, který obsahuje zelené barvivo chlorofyl a dokáže zachytávat oxid uhličitý. Je také velmi důležitý pro mořský život, jelikož je pro mnoho ryb i savců potravou.
Zveřejněná studie na nature.com byla vytvořena za pomoci spektroradiometru s mírným rozlišením (MODIS), který má satelit Aqua. Ten sleduje oceány v sedmi viditelných vlnových délkách už 21 let. Pro lidské oko jsou rozdíly tak malé, že se mohou jevit jako jedna barva, satelit je však dokáže rozlišit. PhD B. B. Cael provedl analýzu nasbíraných dat mezi lety 2002 až 2022, kdy nejdříve zjišťoval, jak se oceán mění během roku a následně pak zjišťoval, jak se barvy mění v průběhu dvou desetiletí.
To track changes in ocean color, scientists analyzed measurements taken by the Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer aboard the Aqua satellite, which has been monitoring ocean color for 21 years @eapsMIT @MITGlobalChange https://t.co/oJjgjNTwuI
— MIT Science (@ScienceMIT) July 12, 2023
„Barva oceánů se změnila a nemůžeme říci jak. Ale můžeme říci, že změny barev odrážejí změny v planktonových společenstvech, které ovlivní vše, co se živí planktonem. Změní se i to, kolik oceán pohltí uhlíku, protože různé druhy planktonu mají různé schopnosti. Nejsou to jen modely, které předpovídají, že k těmto změnám dojde. Nyní vidíme, že se to děje, a oceán se mění,“ řekla Dutkiewicz. Další monitorování barev oceánů přinese mise NASA Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem (PACE), která odstartuje příští rok v lednu. Sonda bude schopna měřit barvy oceánů ve více vlnových délkách, než kterýkoliv nynější satelit.