Teplota povrchu oceánu dosáhla historicky nejvyšší hodnoty od doby, kdy začaly satelitní záznamy tyto hodnoty měřit. Klimatologové uvedli, že předběžné údaje Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) ukázaly, že průměrná teplota na povrchu oceánu byla na začátku dubna 21,1 stupňů Celsia. Tato naměřená hodnota překonala původní rekord 21 °C, který byl naměřen v roce 2016.
Ocean surface temperatures have reached their highest levels since satellite records began and are expected to worsen.
— Environmental Justice Foundation (@ejfoundation) April 12, 2023
If we do not end the #ClimateCrisis, hotter oceans will worsen sea level rise and extreme weather, and bring harm to marine wildlife.https://t.co/MMQL6hVNHL
Profesor Matthew England uvedl v rozhovoru pro theguardian.com, že pokud bude globální oteplování takto pokračovat i nadále, teplota by se mohla brzy dostat mimo tabulkové hodnoty. Oceán pohltí více než 90 % tepla, které je způsobeno skleníkovými plyny v atmosféře z odlesňování a spalování fosilních paliv. Loňská studie ukázala, že množství tepla nahromaděného v oceánu se zvyšuje a proniká hlouběji. Kvůli tomu pak dochází k extrémním výkyvům počasí.
„To, co nyní vidíme, je jasný signál globálního oteplování, který odhaluje, že lidé vy zvýšené míře zasahovali do klimatického systému,“ doplnil profesor. Měření z horních 2 kilometrů pod hladinou oceánu ukazují rychlou akumulaci tepla pod hladinou, zejména od 80. let 20. století. Podle Dr. Kevina Trenbertha vysoká teplota oceánů bude mít vliv i na počasí a způsobí další vlny veder.
Současná pozorování ukazují mírné až silné mořské vlny veder v několika oblastech, včetně jižní části Indického oceánu, jižního Atlantiku, severozápadní Afriky, kolem Nového Zélandu, severovýchodu Austrálie a západu Střední Ameriky. Podle docenta Alexe Sen Gupty z výzkumné iniciativy Climate Change Research Center je neobvyklé vidět tolik vysokých teplot v oceánu najednou. Teploty se budou i nadále zvyšovat s globálním oteplováním způsobeným člověkem.