Neslyšný letoun s iontovým pohonem našel inspiraci v kultovním seriálu Star Trek

Neslyšný letoun s iontovým pohonem našel inspiraci v kultovním seriálu Star Trek
  • Letoun je zcela tichý a bez negativních environmentálních dopadů
  • Využitý princip z oblasti elektrodynamiky byl objeven již ve 20. letech 20. století

Steven Barret z Massachusettského technologického institutu (MIT) šokoval svět nevídaným letounem, který ke svému fungování nevyžaduje absolutně žádné pohyblivé části. Oproti konvenčním letadlům se tak o pohon nestarají turbíny, trysky ani vrtule, ale takzvaný iontový vítr. Letoun zvláštního vzezření představuje první vlaštovku letounů s iontovým pohonem. Kde nalezl tvůrce inspiraci? Tento nápad se zrodil díky kultovnímu seriálu Star Trek, po jehož zhlédnutí začal Barret usilovně hledat způsob, jak zkonstruovat letoun bez jakýchkoliv pohyblivých částí.

Díky absenci pohyblivých částí odpadá starost s produkovaným hlukem a environmentálně negativními dopady na životní prostředí. Prototyp s hmotností 2,3 kilogramů a délkou 5 metrů je poháněn proudem iontů, který je zcela neslyšný, ale dostatečně účinný na to, aby vytvořil energii pro udržení letadla ve vzduchu. Využitý princip z oblasti elektrodynamiky byl objeven již ve dvacátých letech minulého století.

Iontový vítr je vytvářen díky sérii drátků s napětím 20 tisíc voltů, které v kombinaci se širšími plátky záporného napětí o stejné velikosti vytvoří v reakci s molekulami vzduchu iontový vítr, který může pohánět letadlo. Nejdelší úspěšně provedený desetisekundový let o délce šedesáti metrů byl limitován pouze délkou sportoviště. Podle autora je největší předností této technologie její bezhlučnost. V budoucnu bychom se prý mohli dočkat menších dronů s tímto typem pohonu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze