Vědci už nějakou dobu zkoumají Měsíc a Mars. Základní otázkou, kterou si kladou, nadále zůstává, zda lidstvo opravdu může dlouhodobě přežít na jiné planetě nebo ve vesmírném satelitu.
Javier Fernandez spolu s jeho kolegy ze Singapore University of Technology and Design touto studií přináší nové možnosti. V ní stojí, že pro stavbu na Marsu by mohla být použita jednoduchá technologie na bázi chitinu, což je jeden z nejrozšířenějších polysacharidů na Zemi.
NASA plánuje za čtyři roky odstartovat misi Artemis a vyslat další lidi na Měsíc. Pokud bude mise úspěšná, mohla by sloužit jako startovací můstek k cestě na Mars. To znamená, že celá budoucnost průzkumu vesmíru závisí na dlouhodobých pobytech na jiných planetách, a proto je důležité najít správný materiál a technologie ke stavbě obydlí a dalších nezbytných věcí k přežití.
Beton bohužel použít nelze, protože taková stavba vyžaduje velké množství vody, která na těchto planetách není k nalezení. Ale chitin, který je produkován mnoha organismy, by mohl být řešením. Tvoří buněčnou stěnu hub a je hlavní složkou kutikuly mnoha členovců.
Podle Javiera Fernandeze tato technologie prvotně vznikla za účelem vytvoření ekosystému v městském prostředí. Nicméně ukázalo se, že uzavřený ekosystém lze utvořit i v extrémních prostředích, jako jsou jiné planety nebo vesmírné satelity.