Vůbec největší studie chráněných krajinných oblastí ukázala, že většina z těchto míst aktivně neprospívá divokým zvířatům, která na místech žijí. Vědci zkoumali 1 500 chráněných oblastí v 68 zemích světa. Konkrétně se zaměřili na mokřady a vodní ptactvo. Vědci studii publikovali v odborném časopise Nature. Ukázalo se, že to, jak se v dané oblasti dařilo divoké zvěři, značně záleželo na tom, do jaké míry byla oblast spravovaná. Záleží také na způsobech spravování daných chráněných oblastí podle toho, jaké druhy zvířat v nich žijí. „Musí existovat určitá pravidla pro správu oblasti. Nemůžeme jen tak nakreslit čáru kolem oblasti a říct, že zde můžeme postavit například parkoviště,“ uvedla autorka studie doktorka Hannah Wauchope pro bbc.com.
Many protected areas do not benefit wildlife, study says. From @BBCScienceNews https://t.co/i2jE9gAjrs
— BBC Wildlife (@WildlifeMag) April 22, 2022
„Na většině míst, kam jsme se podívali, byly počty divoké zvěře stále stabilní nebo se zvyšovaly, ale nedařilo se jim o moc lépe než ve volné přírodě. To je sice zklamání, ale nepřekvapilo nás to,“ dodala.
Podle Organizace spojených národů (OSN) je v současné době v ohrožení milion druhů rostlin a živočichů. Příští měsíc se v Číně sejdou světoví vůdci, aby se dohodli na celosvětovém plánu ochrany přírody pro příštích deset let. Mnoho zemí se nyní připojuje k cíli ochránit 30 % zemského povrchu do roku 2030. To ale podle vědců nezaručí zachování biologické rozmanitosti.