Vítejte u dalšího dílu seriálu o vyvracení mýtů. Dnes se podíváme do přírody a zaměříme se na včely. O těch víme všichni základní informace – produkují med, vosk a pokud vás píchnou, zemřou. Proč se tento osud týká pouze včel a v jakých případech při bodnutí nemusí dojít k úmrtí, si dnes vysvětlíme.
Včela medonosná
Bez tohoto hmyzu bychom se nejspíše neobešli. Díky včelám máme opylované květy, a ty se následně mění na plody. Včely jsou užitečné, to je bezesporu pravda, proto pokud nás píchne, většině z nás je to později líto, protože víme, že zemře. Proč? Je to kvůli jejich anatomii. Podle reconnectwithnature.org jsou na jejich žihadlech malé ostny, které se vám po bodnutí zaseknou do kůže. Tyto ostny následně brání ve vytáhnutí a včela tak při úniku žihadlo od těla odtrhne. Jenže s ním tam také zanechá část vnitřností, což vede k následnému úhynu.
Ne vždy ale musí včelí bodnutí vést ke smrti. Záleží, do čeho včela bodne. Pokud jde o člověka, nebo prakticky každého jiného savce, který má měkkou kůži, ostny zabrání vytáhnutí žihadla zpět bez utržení. Pokud by se ale včely cítily v ohrožení před jiným druhem hmyzu, nebo jiným tvorem bez měkké tkáně, mohou osten vytáhnout a nezemřít. Ano, těchto situací je pravděpodobně mnohem méně, ale i to dokazuje, že ne všechna bodnutí musí vést ke smrti.
Včely jsou předurčeny k tomu, aby ochránily svůj úl. Jejich úkolem je podle pbs.org sbírat nektar, opylovávat okolní rostliny a bránit základnu. A právě na obranu mají žihadlo. Trubci, kteří jsou v úlu pouze na oplodnění vajíček, žádné žihadlo nemají. Včely ale nejsou všeobecně agresivní, na rozdíl od svých příbuzných. Útočí pouze v případě, že se cítí ohroženy, takže spíše schytáte žihadlo od vosy než od včely.
To, že po odtrhnutí žihadla včela zemře, je pro včelstvo lepší variantou, než kdyby byl ohrožen úl. Všechny včely jsou dělnice a mají stejnou matku. Vzhledem k množství dělnic je výhodnější, když jedna z nich zemře po bodnutí, než aby později došlo k napadení úlu a vymření celého včelstva.
Žihadlo vypouští jed i po odlétnutí včely
Pokud včela zabodne své žihadlo, i po utržení v něm zůstávají nervové buňky, které ovládají svaly. Ostny na žihadle se tak i nadále pohybují a žihadlo se dostává hlouběji do kůže. Navíc se také stále do rány uvolňuje jed. Pokud nejste na bodnutí od hmyzu alergičtí, nemusíte se ničeho obávat. Stačí žihadlo co nejdříve vytáhnout a místo ledovat. Většinou se dostaví svědění či opuchnutí, příznaky ale do několika dní zmizí.