Chytré město neboli smart city je často skloňovaný termín. Co však dělí obyčejné město od města chytrého? Jde o spoustu technologických vychytávek, které ve městech mohou být instalovány. Jedním z takových prvků jsou chytré lampy. Co taková chytrá lampa vlastně umí?
Už v minulosti společnost PRE v Praze nainstalovala své chytré lampy. Jedna z nich se nachází před sídlem PRE ve Vršovicích a další na výstavišti v Holešovicích. Tyto lampy mají hned několik využití. Tak za prvé je v nich integrovaný záchranný systém. Stačí jen zmáčknout tlačítko SOS, které je napojené na pověřené linky.
Druhým jejich účelem je podpora elektromobility. V lampě jsou integrovány nabíjecí konektory, konkrétně jde o klasickou 230V zásuvku a Mennekes. Druhý jmenovaný standard má výkon 22 kW. Dále je lampa vybavena informačním displejem a sbírá data o okolním hluku, teplotě, prachu či vlhkosti.
V prvé řadě by však lampa měla být lampou. Hlavním posláním je tedy svítit. To obstarávají LED žárovky. A abychom nezapomněli, v lampě je integrovaná i datová SIM karta, takže připojení přes Wi-Fi je samozřejmostí.
A kolik činí pořizovací cena takové lampy? Například ty od výrobce SM!GHT mají cenové rozpětí od 150 do 300 tisíc korun. Od zadání by do finální realizace vše mělo trvat maximálně 3 až 6 měsíců.
Praha chce chytré lampy instalovat i na dalších místech a rozšířit tak možnosti nabíjení elektromobilů a elektrokol, připojení k Wi-Fi a další služby. Příslušná výběrová řízení na dodávku prvních testovacích lamp právě probíhají.