Dnes je Světový den proti rakovině. Připomeňme si, proč je důležité žít zdravě

Dnes je Světový den proti rakovině. Připomeňme si, proč je důležité žít zdravě
Fotografie: unsplash.com
  • V tento den bychom si měli připomenout, že zdraví můžeme ovlivnit zdravým životním stylem
  • Po celém světě je rakovina nejčastější příčinou úmrtí
  • Mezi nejrizikovější faktory patří kouření cigaret, nadměrná konzumace alkoholu a tuků ve stravě

Na dnešní den připadá Světový den boje proti rakovině, který nese téma „Spojeni poselstvím, jedineční v příbězích“. Cílem je zvýšit povědomí o této nemoci, která může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku a zároveň zdůraznit důležitost prevence a zdravého životního stylu. V tento den by se tak měl každý z nás zamyslet nad tím, co bychom mohli udělat pro své zdraví a zda se o své tělo staráme tak, jak bychom měli.

Podle Státního zdravotního ústavu rakovinou onemocní ročně tisíce Čechů, ale dnes existují prevence, screeningy a samozřejmě i velmi kvalitní lékařská péče. Právě včasný záchyt nemoci v raném stádiu může zachránit život i dlouhou a namáhavou léčbu, přesto mnoho lidí nechodí na preventivní prohlídky, které jsou klíčové pro zjištění toho, že není něco v pořádku. Ve chvíli, kdy se již člověk necítí dobře, případně si nahmatá bulku, je rakovina již v určitém stádiu a o to hůře a déle se léčí.

Jak uvádí Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra, tento den slouží také k vyvrácení některých tvrzení, které si někteří z nás stále myslí. Například, že rakovině nelze předejít. Samozřejmě v některých případech je vznik rakoviny opravdu náhodný a přispívají k tomu například rizikové faktory jako je dědičnost apod., u jiných druhů rakoviny jim lze, alespoň do určité míry, předejít. Jedná se například o rakovinu plic (u kuřáků) a tlustého střeva (dlouhodobé nevhodné stravování).

Po celém světě je aktuálně rakovina tou nejčastější příčinou úmrtí a čísla výskytu rakoviny neustále rostou. Největším problémem je nezdravý životní styl. Nejvíce se na tom podílí kouření cigaret, nadměrná konzumace alkoholu a nezdravá strava složená z ultrazpracovaných potravin s vysokým obsahem tuků.

Prevence rakoviny se dělí na tři stádia. Primární prevence se provádí ještě ve chvíli, kdy žádné onemocnění nehrozí. Patří mezi ni chození na preventivní prohlídky, pohyb, vyvážený jídelníček a omezení případných zlozvyků. Sekundární prevence nastává ve chvíli, kdy se objeví zvýšené riziko nádorů a člověk tak vyvine maximální snahu snížit riziko ovlivnitelnými faktory. Důležité je také pravidelné docházení k lékaři na kontroly. Poslední fází je terciární, která nastává v případě výskytu rakoviny a cílí na to, ulevit pacientovi při léčení rakoviny a snížit co nejvíce dopad na jeho psychický i fyzický stav.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze