Univerzální vakcína proti rakovině? Vědci testují slibnou technologii

Univerzální vakcína proti rakovině? Vědci testují slibnou technologii
Fotografie: unsplash.com
  • Experimentální mRNA vakcína u myší zesílila účinky imunoterapie v boji proti rakovině
  • Vakcína není zaměřena na konkrétní typ rakoviny a mohla by tak pomoci milionům lidí
  • Dosud byly pokusy prováděny pouze na myších, vědci však pracují na získání povolení ke klinickým studiím

Nově zveřejněná studie Floridské univerzity ukázala, že experimentální mRNA vakcína, která byla testována na myších, zesílila účinky imunoterapie v boji proti rakovině. To znamená, že jsou vědci opět o trochu blíže tomu, aby byla vyvinuta univerzální vakcína, jež by byla schopná „probudit“ imunitní systém, aby bojoval proti rakovině.

Studie ukázala, že kombinace testované vakcíny s inhibitory imunitních kontrolních bodů, což jsou běžné protirakovinné léky, jak uvádí eurekalert.org, vyvolala silnou protinádorovou reakci. Té bylo dosaženo „pouhým“ povzbuzením imunitního systému, který se choval stejně, jako kdyby bojoval s virem. Pozitivní zprávou také je, že vakcína nebyla cílená na konkrétní typ rakoviny a mohla by tak v budoucnu posloužit pro všechny typy rakovin, a to včetně těch, které jsou agresivní. Tento přístup by mohl výrazně zjednodušit léčbu a zpřístupnit ji širšímu okruhu pacientů bez nutnosti složitého genetického profilování nádoru.

Klíčovým prvkem bylo zvýšení hladiny proteinu PD-L1 v nádorech, díky čemuž se staly citlivějšími na léčbu. Dnes se rakovina léčí za pomoci chemoterapie, ozařování a také se nádory odstraňují chirurgicky, tato nová studie by tak mohla otevřít novou možnost léčby, která je mnohem méně agresivní k tělu. „Toto zjištění je důkazem toho, že tyto vakcíny by mohly být potenciálně komerčně dostupné jako univerzální vakcíny proti rakovině, které by senzibilizovaly imunitní systém proti individuálnímu nádoru pacienta,“ uvedl hlavní autor studie Elias Sayour, MD, Ph.D.

Doposud se vědci zaměřovali na vytvoření vakcíny, která by byla cílená na určitý typ rakoviny, nová studie však ukázala, že vakcína nemusí být navržena na konkrétní typ rakoviny, ale stačí, když dojde k povzbuzení imunitního systému. Podle spoluautora článku Duana Mitchella, MD, Ph.D., by to do budoucna mohlo vést k běžně dostupné vakcíně proti rakovině. Výhodou tohoto přístupu je i rychlejší výroba vakcíny, která by mohla být připravena bez nutnosti čekání na laboratorní analýzy konkrétního nádoru.

Výzkum je zatím ve fázi testování na zvířatech, ale vědci už pracují na tom, aby mohli co nejdříve zahájit klinické studie na lidech. Pokud se výsledky potvrdí, mohlo by jít o revoluci v léčbě rakoviny a tím i o možnost vyléčení pro miliony lidí na světě.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze