Vítejte u dalšího dílu, kde si vyvracíme mýty. Teplé slunečné dny jsou už nějakou tu dobu za námi a někteří z nás se vydávají do solárií, aby neztratili opálení z léta. A na solária se právě dnes zaměříme. Když se u nás solária objevila, nastal jejich velký boom a jejich obliba stoupala. Tak nějak se totiž předpokládalo, že světlo ze solárií nemůže naší pokožce uškodit jako opalování na slunci. Jenže to byla mylná představa. Pokud patříte mezi ty, kteří pravidelně navštěvují solária, pak možná přehodnotíte, zda vám celoroční opálení za rizika stojí.
Solárium může způsobit melanom
S UV zářením se setkáme všude okolo nás. I když je pod mrakem, sluneční světlo pronikne i přes mraky, a tak i v sychravých dnech na nás malé procento záření dopadá. Na naši kůži dopadají dva druhy záření, a to UVA a UVB. UVA paprsky přitom tvoří více než 90 % celého spektra. Jak uvádí Česká asociace zdravého opalování, je jedno, jestli se opalujete na slunci nebo v soláriu, rozdíl v UV záření prakticky žádný není.
V celé EU platí bezpečnostní norma, která ukládá provozovatelům solárií, jak silně mohou trubice v soláriu zářit. Povoleno je UV záření na 0,3 mW/cm², což je přibližně stejná intenzita, jako kdybyste se v létě opalovali v pravé poledne u Středozemního moře. Můžete si tak lehce srovnat, za jak dlouho se spálíte na poledním slunci a v soláriu. Odpověď je zřejmá – velmi rychle, pokud nemáte vyloženě tmavý typ kůže.
Že solárium dokáže být škodlivé, dokazuje i fakt, že je mohou používat pouze osoby nad 18 let. Záleží na tom, jak často a na jak dlouho do solária zajdete. Stejně jako krátkodobý pobyt na slunci má i své pozitivní výhody, jako je například tvorba vitaminu D, tak i krátkodobý pobyt v soláriu nemusí nutně uškodit. Je však potřeba používat přípravky na opalování, které jsou vyrobeny přímo pro solária.
Pokud je naše pokožka často vystavována opalování (a to už jakémukoliv), rychleji stárne, tvoří se pigmentové skvrny a také je zde riziko vzniku rakoviny kůže. Podle studie, která byla provedena už v roce 2010, je používání solárií spjato se zvýšeným rizikem bazaliomu, spinocelulárního karcinomu a melanomu. Pokud solárium navíc využívají mladí lidé, je riziko rakoviny kůže ještě vyšší. Solária tedy představují stejná rizika jako opalování na slunci.
Slyšeli jste někdy o tanorexii?
Závislost může vzniknout prakticky na čemkoliv. Nejznámější jsou samozřejmě omamné látky, alkohol či sázení. Existuje ale i závislost na opalování, a tak vznikl název tanorexie. Podle speakingofwomenshealth.com se jedná o pozměněný pohled na vlastní tělo, velmi podobně jako je to u anorexie. Většinou se tanorexie týká žen, které si bez opálení nepřipadají atraktivní a musí neustále navštěvovat solária, aby dosáhly požadované barvy. To ve většině případů není ani možné, jelikož pokroucený pohled znemožňuje, aby byly se sebou spokojené.