V posledních dnech nám počasí nepřálo a obloha byla zatažená. Dnešním dnem se ale začíná opět vyjasňovat, a to znamená, že Perseidy budeme moci nerušeně pozorovat po celou noc. Každý rok můžeme sledovat, jak se kousky z komety 109P/Swift-Tuttle vnořují do zemské atmosféry, kde na chvíli zazáří, než zcela shoří. Nejvíce takzvaných padajících hvězd budeme moci sledovat v noci ze soboty na neděli, kdy zaznamenáme i stovku meteorů za hodinu. Pozorování nepřekazí ani Měsíc, ze kterého bude vidět jen slabý srpek a nebude tak osvětlovat oblohu na rozdíl od minulého roku, kdy byl v úplňku.
Perseidy dostaly své pojmenování po souhvězdí Persea, ze kterého k Zemi vylétají, ačkoliv s tímto souhvězdím jinak nemají nic společného. 26kilometrová kometa, která ve Sluneční soustavě zanechala kousky, obíhá kolem Slunce rychlostí více jak 150 000 km/h. I přes tuto rychlost ji ale podle space.com trvá 133 let, než Slunce jednou oběhne. Jakmile se ke Slunci přiblíží, led, který obsahuje, se začne měnit na plyn a unikat z komety zároveň s úlomky ledu, prachu a hornin.
Tyto úlomky se postupně shlukují a vytváří kometární materiál kolem Slunce. Jak se naše Země otáčí, každý rok ve stejnou dobu tímto oblakem prochází a kousky vlétají do atmosféry rychlostí až 210 000 km/h. Vzduch před nimi je tak náhle stlačen, zahřeje se na tisíce stupňů, a to způsobí explozi úlomků v atmosféře ve výšce mezi 100 až 70 km nad Zemí. Pokud jde pouze o malé kousky, při průletu atmosférou se postupně vypařují a tím tak můžete na obloze pozorovat klasický pruh světla, který po chvíli vyhasne.
Wherever you are in the world this weekend, you have a chance of seeing the fantastic Perseid meteor shower at its peak.https://t.co/gnWoAlv9Zh
— New Scientist (@newscientist) August 11, 2023
Pro pozorování si najděte vyvýšené místo, kde není světelný smog – čím dále od města a veřejného osvětlení, tím lépe. Než si vaše oči zvyknou na tmu, bude to trvat asi 20 minut. A pokud tento víkend Perseidy nestihnete, můžete to zkusit i následující dny. Počet meteorů ale bude každým dnem klesat, a to postupně až do 1. září.