EMA doporučila schválení vakcíny Moderna pro děti ve věku od 6 let

EMA doporučila schválení vakcíny Moderna pro děti ve věku od 6 let
Fotografie: Moderna
  • Vakcína je již schválena pro použití u dospělých a dospívajících od 12 let
  • Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 6 až 11 let jsou bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zimnice, nevolnost a zvracení

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil udělit rozšíření indikace pro vakcínu Moderna proti COVID-19 tak, aby zahrnovala také použití u dětí ve věku od 6 do 11 let. Vakcína je již schválena pro použití u dospělých a dospívajících od 12 let.

Dávka u dětí ve věku od 6 do 11 let bude nižší než dávka používaná u osob ve věku 12 let a starších. Stejně jako u starší věkové skupiny se vakcína podává ve formě dvou injekcí do svalu na horní části paže s odstupem čtyř týdnů mezi dávkami.


Hlavní klinická studie u dětí ve věku 6 až 11 let prokázala, že imunitní odpověď na nižší dávku vakcíny (50 mikrogramů) byla srovnatelná s odpovědí pozorovanou u vyšší dávky (100 mikrogramů) u 18 až 25letých. Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 6 až 11 let jsou podobné jako u osob ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zimnice, nevolnost, zvracení, oteklé nebo citlivé lymfatické uzliny pod paží, horečka a bolest svalů a kloubů. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování

Dosavadní data naznačují, že účinnost a bezpečnost vakcíny Moderna u dětí ve věku 6 až 11 let jsou podobné jako u dospělých. Výbor CHMP proto dospěl k závěru, že přínosy přípravku v této věkové skupině převažují nad jeho riziky, zejména u pacientů se stavy, které zvyšují riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. Bezpečnost a účinnost vakcíny u dětí i dospělých bude nadále pečlivě sledována.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze