Vědci z Jihoafrické republiky, kteří objevili variantu omikron, nyní zkoumají novou hypotézu. Vznik nových variant koronaviru by mohl být spojen s oslabeným imunitním systémem lidí, kteří jsou HIV pozitivní a neléčí se. Podle vědců by mohl oslabený organismus lidí představovat vhodné prostředí pro vytváření nových mutací viru.
Today at BBC some coverage of our work. In this thread, I highlight what we know about the plausible hypothesis of variants to emerge from immunosuppressed individuals. https://t.co/5uSUjOuf1d
— Tulio de Oliveira (@Tuliodna) December 21, 2021
Vědci zjistili, že HIV pozitivní pacienti, kteří se z různých důvodů neléčí, mohou být nakažení i několik měsíců. „Normálně by váš imunitní systém virus poměrně rychle zničil, pokud by byl plně funkční. U lidí, u kterých je imunita poškozena, vidíme, že virus přetrvává. A nejenže je v těle usazen, rozmnožuje se a díky tomu mutuje,“ uvedla profesorka Linda-Gayle Bekker pro bbc.com.
We recently published in the AIDS day a piece at Nature that highlight the interaction of HIV-1 and SARS-CoV-2 - https://t.co/1jrJcEsYmp pic.twitter.com/sAGtSiBzJt
— Tulio de Oliveira (@Tuliodna) December 21, 2021
V Jihoafrické republice byly odhaleny dva zvláštní případy nakažení koronavirem. Jedním z nich je žena, která měla pozitivní test celých 8 měsíců. Za tu dobu virus v jejím těle prošel více než 30 genetickými změnami. Vedoucí týmu Tulio de Oliveira, která potvrdila objev varianty omikron, uvedla, že ve světě bylo vypozorováno 10 až 15 podobných případů. „Je to velmi vzácné. Ale vysvětlení, že lidé, kteří mají potlačenou imunitu, mohou v podstatě stát na počátku virové evoluce, je možné,“ dodává Tulio de Oliveira.