Lékaři v Americe vyléčili první ženu z nákazy virem HIV. Stala se tak třetí osobou na světě, která se z viru vyléčila. Podle reuters.com lékaři ženu vyléčili díky transplantaci kmenových buněk, při které použili pupečníkovou krev. Pacientce středního věku a smíšené rasy byla kromě HIV objevena také leukémie.
1/4: Breaking news!
— IAS - International AIDS Society (@iasociety) February 15, 2022
"This third case of an #HIV cure post bone marrow transplant from a donor naturally resistant to HIV, and the first in a women living with HIV, is a very exciting finding..."
-IAS President-Elect, @ProfSharonLewin https://t.co/o5IC2psh8G via @nytimes
Žena podstoupila transplantaci před 14 měsíci. Od té doby se u ní v těle vir, který způsobuje AIDS, neobjevil. Nepotřebuje ani antiretrovirovou terapii, která se k léčbě HIV používá.
Tento případ je součástí rozsáhlé studie, kterou vedou vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles a univerzity Johnse Hopkinse. Jejich cílem je sledovat 25 lidí s HIV po transplantaci kmenových buněk odebraných z pupečníkové krve k léčbě rakoviny a dalších závažných onemocnění. Pacienti nejprve podstoupili chemoterapii, aby byly zničeny rakovinotvorné buňky. Poté lékaři transplantují kmenové buňky jedinců se specifickou genetickou mutací, která způsobuje, že je jedinec imunní vůči HIV.
Thanks to @ThomasUldrick and all the scientists @DAREtoCureHIV for this important collaboration informing how anti-PD1 unlocks the HIV reservoir - the major barrier to a #hivcure. A great example of truly multi-disciplinary international research 🇦🇺🇨🇦🇺🇸! @TheDohertyInst @UniMelb https://t.co/PtYEjryLS0
— Sharon Lewin (@ProfSharonLewin) January 27, 2022
„Všechny tři případy vyléčení HIV po transplantaci kmenových buněk pomáhají při vymýšlení různých možností transplantace, které by byly klíčové pro vyléčení vážných onemocnění,“ uvedla profesorka Sharon Lewin.